Większości z nas przynajmniej raz zdarzyło się obudzić po miło spędzonym wieczorze z nieznośnym bólem głowy, nudnościami i suchością w ustach. Jednak czy po każdej imprezie musimy ponosić przykre konsekwencje wypicia zbyt dużej ilości alkoholu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą złagodzić objawy „choroby dnia drugiego”.
Skąd się bierze kac?
Zanim zaczniemy walczyć z uciążliwymi objawami kaca, warto uświadomić sobie co odpowiada za nasze złe samopoczucie. Związkami, które powodują zatrucie alkoholowe są aldehyd octowy oraz kwas octowy, które powstają w wyniku przemian alkoholu etylowego zachodzących z udziałem enzymów wątrobowych. Aldehyd octowy powoduje wzrost ciśnienia krwi i wzrost temperatury ciała, a rano – nieznośny ból głowy i uciążliwe mdłości. Z kolei kwas octowy jest odpowiedzialny za podrażnienie żołądka objawiające się nudnościami, wymiotami i brakiem apetytu.
Jak uniknąć kaca?
Nie od dziś wiadomo, że wszelkim chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Dlatego zanim zaczniesz pić alkohol, spróbuj przygotować odpowiednio swój organizm. Co możesz zrobić w tym celu?
- Dostarcz do organizmu spore ilości witaminy C, dobrym pomysłem będzie np. surówka z kiszonej kapusty
- Zjedz porządny posiłek, spowolnisz w ten sposób wchłanianie alkoholu
- Jeśli palisz, postaraj się ograniczyć papierosy zarówno przed imprezą, jak i w jej trakcie (nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe)
- Zdecyduj się na jeden konkretny trunek, mieszanie alkoholi nigdy nie jest dobrym pomysłem
Sposoby na kaca następnego dnia
Co zrobić jeśli nie udało ci się zapobiec zatruciu alkoholowemu i budzisz się rano, mówiąc delikatnie, w nienajlepszym stanie? Po pierwsze, przełam się i wstań. Wbrew pozorom, cały dzień spędzony w łóżku nie polepszy Twojej sytuacji. Zacznij od prysznica – oczyszczona skóra lepiej oddycha i pozwala na szybsze usunięcie toksycznych substancji. Postaraj się także nawodnić organizm – najlepszym wyborem będzie niegazowana woda z plasterkiem cytryny. Pamiętaj jednak, aby pić powoli małymi łykami, aby nie obciążyć dodatkowo żołądka zbyt dużą ilością płynu. Pomimo braku apetytu, spróbuj coś zjeść – dobrym pomysłem będzie jajecznica lub rosół. Gdy poczujesz się odrobinę lepiej, przewietrz porządnie mieszkanie, a najlepiej wyjdź na krótki spacer – dawka tlenu złagodzi ból głowy i pomoże szybciej dojść do siebie.
Uważaj także, aby nie przesadzić ze środkami przeciwbólowymi, które mogą dodatkowo podrażnić żołądek i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. I pamiętaj, że objawy całonocnej imprezy nie znikną w godzinę – daj swojemu organizmowi czas na regenerację i postaraj się po prostu cierpliwie przeczekać ten stan.