Dlaczego warto jeść kasztany i jak wykorzystać je w naszej codziennej kuchni? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Już za kilka dni za naszymi oknami zrobi się chłodniej, a liście na drzewach przybiorą złote i czerwone barwy. Początek jesieni to wyjątkowy czas, który przynosi nam wiele warzyw, jak i owoców znajdujących szerokie zastosowanie w naszej codziennej kuchni. Jednym ze skarbów jesieni są również kasztany, które, mimo iż kojarzą nam się głównie z elementem dekoracji, stanowią również skarbnicę składników odżywczych w pozytywny sposób wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu.
Kasztany jadalne – gdzie ich szukać?
Kasztany jadalne w naturalnych warunkach występują w regionie morza śródziemnomorskiego oraz Azji Mniejszej. Niestety w Polsce rzadko możemy spotkać niniejsze gatunki drzew oraz ich owoców. Na szczęście, w okresie jesiennym wiele sklepów sieciowych oferuje swoim klientom jadalne owoce kasztanowca w przystępnej cenie. Charakteryzują się one ciemnobrązowym kolorem oraz błyszczącą strukturą. Ich smak jest delikatny, a zarazem słodki. Kasztany doskonale smakują zarówno w formie pieczonej, jak i specjalnie przygotowanych przetworów.
Kasztany jadalne – wartości odżywcze
W 100 gramach pieczonych kasztanów jadalnych znajdziemy około 245 kalorii; 3,17 gram białka; 2,20 gram tłuszczu oraz 5,1 gram błonnika. Ponadto, te niezwykłe owoce zawierają w sobie cenne składniki odżywcze, takie jak:
Witaminy, w tym:
- Witaminę C, B6 oraz witaminę A;
- Tiaminę;
- Ryboflawinę;
- Niacynę; oraz
- Kwas foliowy.
Minerały, w tym:
- Wapń;
- Magnez;
- Żelazo;
- Potas;
- Fosfor;
- Cynk; oraz
- Sód.
Kwasy tłuszczowe, w tym:
- Nasycone kwasy tłuszczowe (około 0,4 gram);
- Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (około 0,8 gram);
- Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (około 0,9 gram).
Kasztany jadalne – właściwości zdrowotne
Dzięki zawartości cennych składników mineralnych, spożywanie kasztanów może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Okazuje się, że spożywanie niniejszych owoców odpowiedzialne jest za łagodzenie dolegliwości bólowych związanych z nieprawidłowymi czynnościami trzustki, a nawet wątroby. Ponadto, jedzenie kasztanów może pozytywnie wpłynąć na złagodzenie bólu głowy, a także na poprawę naszej koncentracji i pamięci. Ciekawostkę stanowi również fakt, iż w dawnych czasach potrawy zawierające w sobie owoce kasztanowca uważane były za afrodyzjak.
Mąka wytwarzana z kasztanów jadalnych może stanowić doskonałą alternatywę dla wszystkich tych osób, które zmagają się z problemem celiakii lub nietolerancji na gluten. Niniejszy produkt jest wolny od glutenu i doskonale nadaje się zarówno do przyrządzania dań wytrawnych, jaki i słodkich wypieków.
Uwaga! Przed spożywaniem kasztanów powinny wzbraniać się osoby, które zmagają się z problemem licznych alergii pokarmowych oraz alergii na lateks.
Kasztany jadalne – jak je przyrządzić?
Kasztany jadalne możemy spożywać zarówno w formie pieczonej, dodatku do sałatek oraz dań wytrawnych, jak również w formie przetworów. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przepis na pieczone kasztany, które mogą stać się Twoją ulubioną jesienną przekąską!
Jakich składników potrzebujesz?
- Dowolnej ilości kasztanów jadalnych.
Jak przygotować kasztany jadalne?
Krok I: Dokładnie opłucz kasztany i natnij delikatnie ich łupinkę w formie litery „x”;
Krok II: Włóż ponacinane kasztany do garnka z wrzącą wodą i gotuj je przez około 10-15 minut;
Krok III: Odcedź kasztany z nadmiaru wody i ułóż je na wyłożonej papierem blaszce do pieczenia;
Krok IV: Rozgrzej piekarnik do 220oC, włóż do niego kasztany i piecz je przez około 15 minut. Kiedy kasztany ostygną obierz je z brązowej skórki, a następnie podaj do spożycia.
Życzymy smacznego!