Kawa – poznaj jej prozdrowotne właściwości

Czy jest zdrowa dla naszego organizmu? I jakie właściwości w sobie skrywa? Te oraz inne informacje na temat kawy, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kawa dla większości z nas jest nieodłącznym elementem każdego poranka. Zarówno jej smak, jak i aromat rozbudza nasze zmysły dodając energii na podejmowanie codziennych wyzwań. Od wielu lat naukowcy spierają się między sobą, nad wpływem kawy na nasz organizm. Jedni z nich twierdzą, że kawę powinniśmy wyeliminować z naszej codziennej diety, inni natomiast przekonują o jej prozdrowotnych właściwościach. A jaka jest prawda?

Kawa – wartości odżywcze

Chociaż nie stanowi ona bogatego źródła składników odżywczych, zawiera w sobie sporo kofeiny, która odpowiedzialna jest za pobudzenie naszego organizmu. Ponadto, w 100 gramach kawy znajdziemy: zaledwie 0,05 kalorii; 0,1 grama białka; 2 miligramy sodu oraz wapnia; 49 miligramów potasu i 3 miligramy magnezu.

Kawa – właściwości zdrowotne

Kawa stanowi cenne źródło antyoksydantów, które wspomagają zwalczanie wolnych rodników, a ponadto umożliwiają oczyszczenie organizmu z nadmiaru szkodliwych toksyn. Okazuje się również, iż regularne spożywanie kawy, może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych (w tym nowotworów wątroby). Jakie inne właściwości prozdrowotne w sobie skrywa?

Spożywanie trzech, a nawet pięciu filiżanek naturalnej kawy (bez dodatków) dziennie, wpływa między innymi na:

  • Obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II (nawet o 50%);
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego (w tym zawału serca i udaru mózgu);
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w przyszłości (w tym choroby Alzheimera lub Parkinsona);
  • Obniżenie ryzyka rozwoju zespołu metabolicznego i chorób wątroby;
  • Zwiększenie tolerancji wysiłku fizycznego.

Dodatkowo, spożywanie kawy w odpowiednich ilościach, może wpływać na podniesienie naszej koncentracji oraz zdolności zapamiętywania w ciągu dnia.

Kawa – zastosowanie w kuchni

Kwa to oczywiście doskonały napój, ale może nam również służyć, jako dodatek do wielu deserów i dań mięsnych (np. w formie oryginalnej marynaty).

Nasza wskazówka! Jeśli chcesz cieszyć się głębokim smakiem kawy i jej wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi, powinieneś zmielić ziarna tuż przed podaniem, przy pomocy ręcznego młynka.

Kawa – zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości, kawa znajduje szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetyki. Niniejszy składnik z powodzeniem możemy znaleźć w większości kremów przeznaczonych do skóry dojrzałej, jak i w maseczkach oczyszczających. Dodatkowo, kawa często wykorzystywana jest w balsamach do pielęgnacji skóry dotkniętej cellulitem.

Kawa – przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Mimo, iż piecie kawy związane jest z szeregiem pozytywnych konsekwencji zdrowotnych, dla niektórych osób może ono związane być z nasileniem objawów chorobowych. Tak jest między innymi w przypadku choroby refleksowej przełyku oraz wrzodów żołądka. Dodatkowo, spożywanie kofeiny w nadmiernych ilościach (przekraczających 600 miligramów na dobę) może powodować podrażnienie układu nerwowego, objawiające się drgawkami.

Warto również wiedzieć, że przyjmowanie kofeiny w dawce przekraczające 150 miligramów na 1 kilogram masy ciała, może stanowić przyczynę śmierci. Przekroczenie tej dawki zdaje się być jednak niemożliwe, albowiem wymagałoby wypicia około 80 filiżanek kawy w ciągu jednego dnia.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.