Kiełki rzodkiewki i brokułu – dlaczego warto je jeść?

Jakie wartości odżywcze w sobie skrywają? I jak w prawidłowy sposób je wyhodować? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat kiełków znajdziesz w dalszej części tekstu.

Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Kiełki, bo o nich tu mowa stanowią prawdziwą skarbnicę witamin i składników mineralnych. Wprowadzenie niniejszych warzyw do naszej codziennej diety może wspomóc nie tylko nasze zdrowie, ale również poprawić samopoczucie. Charakteryzują się doskonałym smakiem i stanowią idealny dodatek zarówno do kanapek, jak i pożywnych sałatek. A co jeszcze warto wiedzieć na temat kiełków brokułu oraz rzodkiewki?

Kiełki brokułu – poznaj ich niezwykłe właściwości

Kiełki brokułu zawierają w sobie zestaw cennych witamin i składników mineralnych, wśród których możemy wyróżnić: witaminy z grupy B, witaminę A oraz C, wapń, magnez, żelazo, błonnik, luteinę oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i antyoksydanty.

To właśnie dzięki nim, kiełki brokułu wykazują szereg właściwości zdrowotnych. Ich regularne spożywanie może przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości, jak również wspomożenia naszej odporności, poprzez skuteczną walkę z infekcjami bakteryjnymi.

Kiełki rzodkiewki – jakie wartości w sobie skrywają?

Kiełki rzodkiewki charakteryzują się specyficznym, lekko ostrym smakiem. Dzięki temu, są one wstanie doskonale podkręcić smak niemalże każdej potrawy. Niniejsze warzywa, stanowią bogate źródło witamin, w tym: witaminy A, C i E oraz błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3.

Dzięki temu, kiełki rzodkiewki wykazują działanie przeciwzapalne oraz odkażające. Przyczyniają się one do zahamowania rozwoju bakterii, a ponadto łagodzą objawy dolegliwości związanych z chorobami wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Gdzie kupić kiełki i jak je wyhodować?

Jeśli chcesz wyhodować kiełki w swoim własnym domu, powinieneś zapoznać się z kilkoma, poniższymi poradami.

Po pierwsze: Kup nasiona kiełków sklepie ze zdrową żywnością, a nie w sklepie ogrodniczym;

Po drugie: Wybierz sposób hodowli kiełków: na sitku, na ligninie lub w kiełkownicy;

Po trzecie: Przebierz nasiona kiełków i wybierz z nich te, które nie posiadają przebarwień i nie są połamane;

Po czwarte: Przepłucz nasiona kiełków w letniej wodzie, a następnie przełóż je do niewielkiej miseczki, zalej odrobiną wody i pozostaw do napęcznienia na około 6 do 12 godzin;

Po piąte: Posadź kiełki w wybrany przez siebie sposób, a następnie odczekaj kilka dni (około2-7 w zależności od gatunku) i ciesz się ich niepowtarzalnym smakiem oraz pełnią wartościowych składników odżywczych.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.