Kobieta zmienną jest, czyli o przemianach zachodzących w trakcie cyklu

Bez wątpienia kobieta zmienną jest, a odpowiadają za to w dużej mierze przemiany hormonalne zachodzące w jej organizmie podczas cyklu miesiączkowego. Zarówno wygląd ciała, jak i samopoczucie zmienia się w każdej jego fazie. Jak sobie radzić ze zmiennością nastroju, osłabieniem i gromadzeniem wody w tkankach? Zrozumienie przemian zachodzących w trakcie cyklu pozwoli złagodzić przykre dolegliwości.

  • Co się dzieje w pierwszych sześciu dniach cyklu?
  • Burza estrogenów (7-14 dzień cyklu)
  • 15-16 dzień, czyli owulację czas zacząć
  • Skąd ten brak energii? Zmiany pomiędzy 17, a 21 dniem cyklu
  • Rozdrażnienie bez uzasadnienia? (22-28 dzień cyklu)
Co się dzieje w pierwszych sześciu dniach cyklu?

Co się dzieje w pierwszych sześciu dniach cyklu?

Pojawienie się krwawienia zwiastuje początek cyklu. W pierwszych sześciu dniach poziom estrogenów jest niski. Stąd też pogorszenie nastroju. Naszemu samopoczuciu nie sprzyjają bóle menstruacyjne i dyskomfort związany z plamieniem. Z dnia na dzień humor zaczyna się jednak poprawiać. Nie jest to również dobry czas na uprawianie sportów. Kondycja fizyczna w tym okresie pozostawia wiele do życzenia. Często pojawiają się bóle kręgosłupa. Również nasz układ pokarmowy funkcjonuje znacznie gorzej. Mogą pojawić się nudności, brak apetytu. Jedyny plus tych przemian to utrata dodatkowych kilogramów. Waga wraca do normy z uwagi na to, że organizm w szybszym tempie zaczyna pozbywać się wody, którą gromadził w ostatniej fazie poprzedniego cyklu.

Jak sobie radzić z dolegliwościami występującymi w pierwszych sześciu dniach cyklu miesiączkowego? To nie jest czas na wzmożony wysiłek fizyczny. Powinniśmy się oszczędzać. Zrezygnujmy więc z wielkich porządków domowych, dźwigania ciężkich zakupów, całonocnych imprez i męczących treningów. Nie jest to także dobry moment na wizyty u fryzjera. Niski poziom estrogenów sprawia, że włosy tracą połysk, zdecydowanie częściej musimy je myć i dłużej układać. Zabiegi farbowania włosów i trwałej ondulacji mogą przynieść inny efekt do pierwotnie zamierzonego. Co można zrobić, aby poprawić swój nastrój? Nie najlepszym pomysłem są długie, gorące kąpiele, które mogą nasilić krwawienie. Zamiast relaksujących chwil w wannie, idź na spacer lub poczytaj ulubioną książkę. Zadbaj o częstszą higienę intymną. Możesz podmywać się nawet kilka razy dziennie. To powinno sprawić, że poczujesz się świeżo, a Twój nastrój ulegnie zdecydowanej poprawie.

kobieta zmienną jest - burza estrogenów (7-14 dzień cyklu)

Kobieta zmienną jest – burza estrogenów (7-14 dzień cyklu)

To czas, w którym zaczynamy rozkwitać! Zaczyna w szybkim tempie przybywać estrogenów, więc nasz nastrój również ulega poprawie. Włosy o wiele lepiej się układają, lśnią pełnym blaskiem, a skóra staje się jedwabista w dotyku. Nie brakuje także energii do życia. To okres, w którym każda kobieta czuje, że może przenosić góry. Wykorzystaj ten czas na aktywność fizyczną. To dobry moment na uprawianie ulubionych sportów i pracę nad szczupłą sylwetką. Jednak uważaj, bo ten zapał wpływa również na podejmowanie zbyt pochopnych decyzji. Między 7, a 14 dniem cyklu możesz wreszcie wybrać się na odkładaną w czasie wizytę u ginekologa i wykonanie podstawowych badań tj. cytologia, czy mammografia.

15-16 dzień, czyli owulację czas zacząć

Moment, w którym rozpoczyna się owulacja bardzo ciężko wyczuć. Niektóre kobiety twierdzą, że wyczuwają w tym czasie delikatne i bardzo charakterystyczne bóle w podbrzuszu. Wskazówką może być także nieznacznie podwyższona temperatura ciała (zazwyczaj o około 0,5 stopnia Celsjusza więcej niż w pozostałych fazach cyklu). W tym czasie typowy jest nieznaczny spadek formy i wzmożona ochota na seks. Nie bez przyczyny tak się dzieje. To idealny czas na zostanie mamą. Skąd ten brak energii?

Zmiany pomiędzy 17, a 21 dniem cyklu

Między 17, a 21 dniem cyklu odczuwasz nagły i postępujący spadek energii. Zmienia się również poziom estrogenów. Jest on nadal wysoki, ale wyraźnie zaczyna spadać. Nadal dopisuje dobry nastrój, ale zapał do działania zdecydowanie słabnie. Mogą zdarzać się częściej chwile senności. Do typowych objawów w tym czasie należy zaliczyć problemy z koncentracją i osłabioną pamięć. W tym okresie częściej zapadamy na różnego rodzaju infekcje, łatwiej się przeziębiamy. Wszystko ma swoją przyczynę. To czas, w którym odporność organizmu jest osłabiona. Jak sobie radzić z nieprzyjemnymi skutkami tej fazy cyklu? Zrezygnuj z intensywnych treningów, ale nie z umiarkowanej aktywności fizycznej. Zwróć większą uwagę na swoją dietę. Ogranicz spożywanie ciężkostrawnych posiłków. W tym okresie przemiana materii spowalnia, możesz więc czuć się ciężko. Mogą pojawić się wzdęcia, zaparcia i zgaga. To dobry moment na drobne przyjemności. Wybierz się na zakupy, idź do fryzjera lub kosmetyczki.

15-16 dzień, czyli owulację czas zacząć

Rozdrażnienie bez uzasadnienia? (22-28 dzień cyklu)

Zaczyna się najtrudniejszy czas w życiu kobiety i … najbliższych osób z jej otoczenia. Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka zdecydowanej większości kobiet. Nagłe wybuchy złości, zmiany nastroju, rozdrażnienie i nadmierne pobudzenie to typowe objawy dla tej fazy cyklu. Wszystkiemu winne są estrogeny, których zaczyna być coraz mniej. Skóra nie jest już tak gładka, pojawiają się drobne wypryski i cienie pod oczami. Włosy zaczynają się gorzej układać i szybciej się przetłuszczają. To nie jest dobry czas na pomiary masy ciała. Zaczyna przybywać kilogramów, ale nie jest to związane z tkanką tłuszczową, lecz z gromadzeniem wody w organizmie. Może się zdarzyć tak, że nie będziesz w stanie dopiąć ulubionych spodni, a szpilki okażą się o rozmiar za małe. Zwróć uwagę na jakość spożywanych posiłków. Unikaj soli, pij więcej wody, spożywaj produkty bogate w błonnik.

Niestety to czas, w którym zwiększa się chęć na słodycze do tego stopnia, że niektóre kobiety nie są w stanie nad nią zapanować. Zamiast łakoci sięgaj po orzechy i bakalie. Uzupełnią one niedobory magnezu oraz witaminy E. Może to wpłynąć pozytywnie na Twój organizm – złagodzi bóle piersi i pozwoli zapanować nad emocjami. Odłóż wszelkie ważne rozmowy w pracy i życiu prywatnym na później. W tym momencie przypominasz bombę z opóźnionym zapłonem, więc możesz powiedzieć coś, czego potem będziesz żałować. Jak sobie radzić ze zmiennością nastrojów i rozdrażnieniem? Zadbaj o relaks na świeżym powietrzu. Spacery, jazda na rowerze, kąpiele słoneczne pozwolą zwiększyć poziom endorfin, co sprawi, że łatwiej Ci będzie ukoić skołatane nerwy.

Kobieta zmienną jest – podsumowanie

W trakcie cyklu przemiany hormonalne odbijają się na wszystkich sferach życia kobiety. Widać je gołym okiem – zmienia się kondycja skóry i włosów. Wszystko to ma wpływ na to, czy czujemy się piękne i atrakcyjne. Burza hormonów odbija się także na kondycji fizycznej i psychicznej. To od poziomu estrogenów zależy nasz nastrój i samopoczucie. Bądźmy dla siebie wyrozumiałe i słuchajmy naszego organizmu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.