Ksylitol – właściwości i zastosowanie

Poszukujesz zdrowego zamiennika cukru? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat ksylitolu, poznasz miedzy innymi jego właściwości oraz szerokie zastosowanie.

Ksylitol brzozowy to obecnie jeden z najpopularniejszych zamienników cukru i niezdrowych słodzików. Wszystko to za sprawą jego szerokiego zastosowania oraz niezwykłych właściwości, które pozytywnie mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Jakie tajemnice kryje w sobie ten niezwykły składnik?

 

Co to jest ksylitol?

Cukier brzozowy (ksylitol) to według wielu dietetyków oraz miłośników zdrowego żywienia wspaniała alternatywa dla białego cukru. Niniejszy składnik charakteryzuje się bowiem niższym indeksem glikemicznym oraz mniejszą zawartością kalorii. Ksylitol jest substancją pochodzenia naturalnego zaliczaną do grupy „alkoholi cukrowych” wpływających na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Cukier brzozowy jeszcze do niedawana najczęściej pozyskiwany był z kory brzozy, jednak znaleźć go możemy również w niektórych owocach (np. malinach, śliwkach i truskawkach) oraz w grzybach i kukurydzy, z której obecnie często wydobywa się niniejszy składnik. Ponadto, ksylitol w niewielkich ilościach wytwarzany jest za pośrednictwem ludzkiego organizmu, co czyni go dla nas składnikiem naturalnym.  Cukier brzozowy zarówno swoim wyglądem, jak i smakiem przypomina tradycyjny cukier biały. Jednak ze względu na swoje liczne właściwości i niski wskaźnik glikemiczny (IG=8) ksylitol zalecany jest osobom zmagającym się z problemem cukrzycy.

 

[related-post]

 

Ksylitol WŁAŚCIWOŚCI

Stosowanie ksylitolu w roli znamiennika dla białego cukru może pozytywnie wpłynąć na działanie naszego organizmu.

  • Ksylitol KALORIE i ODCHUDZANIE

Stosowanie ksylitolu sprzyja odchudzaniu, a to za sprawą aż 40% różnicy w wartości kalorycznej obu produktów. Ponadto, niniejsza substancja zmniejsza poczucie łaknienia na słodycze, co sprawia, że rzadziej podjadamy między posiłkami.

  • Ksylitol a CUKRZYCA

Cukier brzozowy zaliczany jest do grupy węglowodanów (polioli) charakteryzujących się wolniejszą wchłanialności oraz procesem metabolicznym w znacznym stopniu niezależnym od insuliny. Dzięki temu, stosowanie niniejszej substancji nie powoduje wzrostu stężenia glukozy we krwi pacjentów zmagających się z problemem cukrzycy, insulinoodporością lub zaburzeniami tolerancji glukozy.

  • Ksylitol a PRÓCHNICA ZĘBÓW

Według licznych badań naukowych stosowanie ksylitolu w roli naturalnego zamiennika białego cukru pozytywnie wpływa na zmniejszenie objawów związanych z próchnicą zębów. Cukier brzozowy jest bowiem w stanie skutecznie przywrócić prawidłowy poziom kwasowości silny, tworząc tym samym swego rodzaju ochronę dla naszych zębów. Ponadto, ksylitol odpowiedzialny jest za hamowanie rozwoju bakterii w jamie ustnej.

  • Ksylitol a ODPORNOŚĆ

Cukier brzozowy skutecznie reguluje stan równowagi gospodarki kwasowo-zasadowej naszego organizmu. W związku z tym, niniejsza substancja wpływa na zahamowanie rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów odpowiedzialnych często za powstawanie licznych infekcji o podłożu bakteryjnym.

  • Ksylitol a CHOROBY UKŁADU KOSTNEGO

Ksylitol skutecznie może wpłynąć na zwiększenie utraconej wraz z wiekiem gęstości kości. Wszystko to za sprawą jego wpływu na zwiększenie przyswajalności wapnia odpowiedzialnego za proces mineralizacji. Dlatego też, niniejsza substancja zalecana jest osobom zmagającym się z problemem osteoporozy oraz dzieciom w wieku przedszkolnym.

Ksylitol ZASTOSOWANIE

Cukier brzozowy stanowi idealny zastępnik dla białego cukru. Dlatego też, znajduje on szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Ksylitol z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno do słodzenia herbaty i kawy, jak i dodawać go do domowych wypieków.

 

 

Ksylitol CENA

Oryginalny cukier brzozowy z łatwością możemy nabyć w większości sklepów ze zdrową żywnością w cenie około 30, 00 złotych za kilogram.

Cukier brzozowy w odróżnieniu od zwykłego cukru wykazuje wiele właściwości zbawiennie wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu. Zanim jednak zdecydujesz się na jego stosowanie, pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia niniejszego produktu równiej 40g. Zażywanie większej dawki ksylitolu może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów, w tym rozwolnienia lub wzdęć.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.