Kurkuma jakiej nie znasz, czyli 5 zaskakujących właściwości kurkumy

Kurkuma nazywana jest przez wielu ekspertów “przyprawą życia”. Kojarzymy ją zazwyczaj z orientalną, indyjską kuchnią. Zwana ostryżem długim, uznawana nawet za jedną z najzdrowszych przypraw na świecie. W ostatnich latach kurkuma doczekała się ponad 3000 naukowych publikacji. Kurkuma hamuje procesy starzenia, niszczy wirusy, zapobiega nowotworom.

kurkuma-zywnosc
  1. Kurkuma lekarstwem na trądzik? Aktywne składniki zawarte w przyprawie posiadają właściwości przeciwzapalne. Przygotuj w domowym zaciszu maseczkę z dodatkiem kurkumy (kurkuma, kilka kropli wody, sok z cytryny – wymieszaj i nałóż na skórę twarzy na 10-15 minut), która zmniejszy widoczność porów, pomoże Ci pozbyć się zanieczyszczeń, wyrówna koloryt i zapobiegnie błyszczeniu się skóry.
  2. Poprawia pracę mózgu. Tumeron – jeden z olejków eterycznych zawartych w przyprawie, przyspiesza procesy naprawcze w mózgu. Eksperci przekonują, że przygotowywanie potraw z dodatkiem kurkumy, przyspiesza procesy myślowe. Co ciekawe, badania amerykańskich naukowców wykazują, że kurkumina pobudza organizm do niszczenia białek odpowiedzialnych za wywołanie choroby Alzheimera.
  3. “Przyprawa życia” zmniejsza ryzyko chorób serca. Znów jest to zasługą kurkuminy, która posiada działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które pomaga w utrzymaniu układu krążenia i serca w prawidłowej kondycji. Przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę.
  4. Kurkuma hamuje procesy starzenia? Przyprawa jest bogata w antyoksydanty, neutralizujące wolne rodniki w organizmie a także mają zdolność do likwidacji szkodliwych zmian wywołanych przez wolne rodniki. Przede wszystkim, antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się organizmu. Przygotuj herbatę długowieczności: 1 łyżeczkę kurkumy wymieszaj z ½ litra gorącej wody i odstaw na 10-15 minut. Pij z miodem i sokiem z cytryny. Czy wiesz, że mieszkańcy Okinawy, gdzie żyje najwięcej stulatków, piją codziennie napar na bazie kurkumy?
  5. Wzmacnia odporność organizmu. Kurkumina ma zdolność do podnoszenia poziomu peptydu, chroniącego organizm przed infekcjami. Wspomaga organizm w niszczeniu bakterii chorobotwórczych, wirusów i grzybów. Podczas infekcji górnych dróg oddechowych czy przeziębienia poleca się spożywanie potraw oraz picie naparów z dodatkiem kurkumy.
kurkuma-12-zywnosc

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.