Leki naturalne w Twojej apteczce

Przyjmowanie leków wytwarzanych chemicznie nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Ich działanie można opisać pod postacią sprzężenia zwrotnego. Przy wzroście danej substancji, którą przyjmujemy pod postacią leku, w naturalny sposób następuje hamowanie jej wytwarzania przez organizm. Sytuacja przebiega również w odwrotny sposób – nasz organizm przy niedoborze sam stara się nadrobić braki.

Skutki uboczne leków

Wyższy poziom substancji jest sygnałem dla ciała, po którym często obniża skuteczność jej działania. Tworzy to błędne koło, gdy pacjent musi brać większe dawki leku, by zachować ich właściwe działania. W sytuacji odstawienia mocno spada poziom farmaceutyku, co spowodowane jest wcześniejszym zmniejszaniem jego ilości wytwarzanej przez organizm w naturalny sposób. Abstynencja dla pacjenta może być trudna – jej objawy przypominają głód.

Bez nazwy-garlic

Bezpieczne suplementy zdrowia

Poznaj naturalne produkty, których regularne zażywanie nie spowoduje efektów ubocznych. Szukaj suplementów, w których składzie zawarto m.in. poniższe witaminy:

Kojące działanie tiaminy, czyli witaminy B1 zauważono przy stanach depresyjnych – cukier zamieniany jest w energię. Przy jej braku pacjent odczuwa zmęczenie, depresję, niepokój, zaczynają się problemy z pamięcią i bezsenne noce. Odnajdziemy ją w produktach roślinnych – owocach i warzywach.

Dbając o nasz wzrok, nie zapominajmy o witaminie B2. Ryboflawina w naturalny sposób zwiększa wrażliwości naszej siatkówki. Gdy jej zabraknie, następują zmian w funkcjonowaniu narządu wzroku i układu nerwowego. Niedobór witaminy B2 wiąże się też z przyczynami chorób skórnych. Wskazana w sytuacjach stresowych i wzmożonego napięcia emocjonalnego, gdy wytwarza się hormon, który znamy pod nazwą adrenaliny. To właśnie ryboflawina kontroluje nasze ciało i mózg w groźnych sytuacjach. Znajdziemy ją w m.in. w kapuście, nabiale, zielonych warzywach i wołowinie.

Bez nazwy-leki

Dbaj o poziom witamin

Problemy ze snem mogą się wiązać z niskim poziomem witaminy B3. Niacyna uspokajając i kojąc nasze skołatane nerwy, pozwala nam na spokojny sen.  Dba także o nasz układ nerwowy. Jeśli zaniedbamy jej przyjmowanie, szybko poddamy się nastrojom niepokoju i stresu. Odnajdziemy ją w   drożdżach, otrębach i produktach drobiowych.

Witamina B4 jest ulgą dla naszej wątroby. Cholina zapobiega przed jej stłuszczeniem, ogranicza osadzanie się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Uczestniczy w pozbywaniu się toksyn z organizmu. Przy jej braku zaczyna pogarszać się praca mózgu i pamięci. Jej naturalnymi źródłami są żółtko i jaja. Poza nimi także orzechy, zielone warzywa liściaste i warzywa strączkowe oraz drożdże.

Przy niedoborze kwasu pantotenowego pacjent uskarża się na zmęczenie i chroniczny stres, co może doprowadzać do depresji. Witamina B5 uczestniczy w właściwym funkcjonowaniu mózgu. Znajduje się w pełnych ziarnach, orzechach, pomarańczach i mięsie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.