Magnez – poznaj jego właściwości i skutki niedoboru!

Magnez to jeden z pierwiastków, który jest niezbędny do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Bierze udział w syntezie wiązań wysokoenergetycznych i uaktywnia 300 enzymów, które odpowiadają za przemianę białkową, tłuszczową oraz węglowodanową.

Magnez odpowiada za pracę najważniejszych układów w organizmie człowieka. Przeciwdziała niedotlenieniu serca, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i działa przeciwzakrzepowo. Dzięki magnezowi dochodzi do prawidłowej mineralizacji kości i ich rozwoju. Oprócz tego, co bardzo istotne, magnez wspiera mechanizmy obronne – niweluje skutki stresu, zapaleń, uczulenia i niedotlenienia.

Dzienna dawka magnezu dla zdrowego człowieka wynosi 375 mg. Osoby podejmujące wysiłek fizyczny (np. sportowcy) narażone są na szybszą utratę tego pierwiastka, dlatego ich zapotrzebowanie na magnez wzrasta.

Nieodpowiednia dieta i złe nawyki jak np. spożywanie nadmiernych ilości kawy, alkoholu, stresujący tryb życia, używanie hormonalnej antykoncepcji oraz problemy z nerkami przyczyniają się do zwiększenia niedoborów magnezu.

Jak zrównoważyć poziom magnezu w organizmie?
Dieta uzupełniająca magnez powinna zawierać spore ilości żywności, w której składzie znajduje się ten pierwiastek.

Zaleca się spożywanie:
– kakao,
-gorzkiej czekolady,
kaszy gryczanej,
-orzechów ziemnych i laskowych,
-fasoli,
-szpinaku,
-bananów.

W stanach wysokiego niedoboru warto wspomóc się odpowiednią dawką suplementacji (powinny one zostać odpowiednio dobrane).

magnez-w-pozywieniu

Najważniejsze funkcje magnezu:

– Reguluje pracę układu nerwowego; magazynując energię wpływa na poprawę koncentracji, zapamiętywania i utrzymania dobrego samopoczucia. Oprócz tego magnez transportuje energię do komórek nerwowych mózgu.
– Neutralizuje występowanie skurczów, które są jednym z najczęstszych objawów jego niedoboru. Ta bolesna dolegliwość może wystąpić pod wpływem napięcia mięśni i dużego wysiłku fizycznego, w czasie snu lub pod koniec ciąży u kobiet.
– Wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego. Magnez ułatwia rozkurcz mięśni, a jego niedobór wywołuje nierytmiczną pracę serca. Przeciwdziała też tworzeniu się zakrzepów, które mogą torować naczynia krwionośne.

Skutki niedoboru magnezu:

– zawroty i bóle głowy
– rozdrażnienie
– bóle i kołatanie serca
– problemy z koncentracją
– nadciśnienie
– drganie powiek
– skurcze
– trudności z zasypianiem
– wypadanie włosów
-bolesne miesiączkowanie

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.