Mąka migdałowa jest wytwarzana ze zmielonych na proszek migdałów. Z uwagi na to, że powstaje z orzechów jest mąką bezglutenową. Sprawdź, dlaczego warto ją stosować!
Mąka migdałowa i jej zalety
Mąka migdałowa posiada szereg łatwo przyswajalnych białek roślinnych i dzięki temu potrawy z niej przygotowane są sycące.
W porównaniu z innymi mąkami bez glutenu ten rodzaj jest dość plastyczny i świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla mąki pszennej i dodatek do wypieków np. z połączeniem mąki ryżowej lub jaglanej. Zdecydowanie na plus przemawia niski indeks glikemiczny mąki migdałowej, przez co jej spożycie nie wywołuje gwałtownych skoków cukru. Nie zawiera pobudzającej łaknienie gliadyny, która podnosi cukier – amylopektynę A i niszczącej jelita aglutyniny.
Mąka migdałowa posiada bardzo wysokie wartości odżywcze. Stanowi dobre źródło kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, żelaza i potasu. Dostarcza sporej dawki witaminy E, czyli silnego antyoksydanta oraz witamin z grupy B.
Zastosowanie mąki z migdałów
- dodatek do tortów, ciast, ciasteczek
- składnik chleba w diecie paleo
- panierka do mięs
- do naleśników, omletów
- do dekoracji sałatek, do koktajlów (może być jedzona na surowo!)
Przepis na naleśniki na mące migdałowej
Składniki:
- 4 duże łyżki mąki migdałowej
- 1/2 łyżki świeżo zmielonych ziaren siemienia lnianego
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 duże jajko
- 1/3 szklanki mleka migdałowego
- 1 łyżka stopionego oleju kokosowego
- szczypta soli
Przygotowanie:
Jajko roztrzepujemy z mlekiem i olejem. Następnie powoli wsypujemy mąkę wymieszaną z sodą i solą. Smażymy na rozgrzanym oleju kokosowym. Można podawać z konfiturą z czarnej porzeczki i ksylitolem lub innym ulubionym nadzieniem.