Mąka ryżowa najbardziej znana i ceniona jest w kuchni azjatyckiej. To z niej wytwarza się makarony, papier ryżowy, pieczywo i słodkie wypieki. Azjaci używają jej do zagęszczania zup i sosów.Obecnie mąka ta zyskuje popularność na całym świecie, głównie z uwagi na to, że jest produktem bezglutenowym i może stanowić substytut mąki pszennej w diecie chorych na celiakię. Jest lekkostrawna, dlatego warto urozmaicać nią codzienne posiłki.
Mąka ryżowa może być wytwarzana z różnych odmian ryżu – białego, albo ciemnego. Nadaje się do tego ryż basmati, długoziarnisty, jaśminowy, pełnoziarnisty, naturalny ryż brązowy i okrągły ryż pełnoziarnisty.
Co dostarcza nam mąka ryżowa?
Mąka ryżowa jest źródłem:
- błonnika
- magnezu
- cynku
- manganu
- fosforu
- witamin z grupy B
Mąka ryżowa w kuchni
Pełnoziarnista mąka z ryżu naturalnie jest delikatnie słodka. Nutę słodyczy da się wyczuć w pieczywie, panierkach i naleśnikach produkowanych na jej bazie. Ponieważ to rodzaj mąki bezglutenowej, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji – 1 szklanka mąki pszennej odpowiada 3/4 szklanki mąki ryżowej.
Naleśniki z mąki ryżowej – przepis
Składniki:
- 100 g mąki ryżowej
- 250 ml mleka ryżowego
- 2 jajka
- odrobina soli
- olej kokosowy do smażenia
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy sól i mieszamy. Wlewamy mleko i wbijamy jajka. Całość dokładnie mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Naleśniki smażymy na oleju kokosowym. Podajemy ze świeżymi owocami lub domową konfiturą.