Mały,cichy zabójca-CUKIER…

vvvvOd niemal trzydziestu lat produkuje się na świecie tyle cukru, że nie można go sprzedać. Kiedyś miał wartość złota, dlatego został okupiony cierpieniem milionów niewolników. Dziś my staliśmy się jego niewolnikami, i to na własne życzenie. Chyba nie ma groźniejszego dla naszego zdrowia produktu spożywczego.
Po alkoholu i papierosach cukier jest najczęściej przyjmowaną szkodliwą używką niszczącą nasz organizm nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Jest wszędzie: w chlebie, płatkach śniadaniowych, jogurtach, serkach, gotowych sosach sałatkowych, napojach, sokach owocowych, odżywkach dla niemowląt, nie wspominając batoników, torcików czy innych ciastek.
Biały cukier, tzw. spożywczy, uzyskiwany z buraka lub trzciny, jest pod względem chemicznym czystą sacharozą — stopień jego czystości można porównać do heroiny lub morfiny. Podczas obróbki zostają usunięte wszystkie wartości odżywcze buraka: witaminy, sole mineralne, błonnik. Produkt uboczny cukru, jakim jest melasa, zgarnia np. całe bogactwo chromu, manganu, miedzi, cynku, selenu. Biały słodki wyciąg z buraka, przedmiot pożądania i miara dostatku, nie zawiera nic poza pustymi kaloriami.
Dlaczego cukier jest trucizną?

vfffff
1.Powoduje zakwaszenie organizmu
2.Wyjaławia nasz organizm z witaminy z grupy B co źle odbija się na pracy naszegp mózgu
3.Powoduje wzrost cholesterolu
4.Cukier przyśpiesza tworzenie się kamieni żółciowych oraz zapalenie wyrostka
5.Osłabia system immunologiczny
6.Cukier 'karmi’ komórki nowotworowe-obfita w cukier dieta powoduje wzrost wolnych rodników i oksydantów
To tylko kilka schorzeń, którym podwyższona zawartość cukru w organizmie może dopomóc.Dlatego zanim sięgniemy po tego 'cichego zabójcę’ lepiej się zastanówmy…
Tak dla ciekawości np. puszka coli to osiem łyżeczek cukru, szklanka soku z kartonu to dziesięć łyżeczek cukru, ciastko z polewą czekoladową — piętnaście łyżeczek cukru, podobną ilość cukru zawiera butla gęstego jogurtu owocowego,hmmm i co tu dużo mówić…

kkk
Aby ograniczyć spożycie cukrów prostych postarajmy się zatem:
1.Nie pomijać posiłków – zapobiegnie to do atakom „wilczego głodu”, który zmusza organizm do szukania szybkiego źródła energii.
2.Czytać i analizować dokładnie etykiety, unikając dodatku cukrów prostych, również w postaci syropów glukozowych i fruktozowych.
3.Unikać produktów wysokoprzetworzonych – bardzo często właśnie w nich ukryte są duże ilości cukru.
4.Nie dać się zwieść promocjom, które proponują zdecydowanie większe ilości słodyczy w zamian za niższą cenę.
5.Zamieniać słodycze na suszone i świeże owoce.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.