Matcha – tradycyjna zielona herbata. Jak ją parzyć?

Matcha to sproszkowana, zielona herbata japońska, używana w japońskiej ceremonii picia herbaty cha – no -yu oraz jako dodatek do potraw. W ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością, także, jako element zdrowej diety.

Japońska herbata matcha jest produkowana z liści krzewów, które są specjalnie ocieniane matami, co spowalnia ich wzrost. Powoduje to, że liście zyskują blady odcień i wytwarzają aminokwasy, co powoduje, że herbata jest słodsza i bardziej aromatyczna. Liście są zbierane, suszone i ścierane na proszek.

Jak wskazuje ekspert ds. żywienia Ian Marber: Matcha jest 137 razy bogatsza w antyoksydanty niż „zwykła”, zielona herbata. Zawiera też duże ilości L – teaniny, które działają uspokajajaco, zmniejszają stres i pomagają ustabilizować nastrój (1).

herbata_matcha

Jak zaparzyć matchę?

Do zaparzenia matchy potrzebne jest specjalne naczynie – matchawan, czyli duża czarka, używana do przygotowania herbaty. Jeśli go nie mamy można go zastąpić zwykłą miseczką.
Do przygotowania matchy potrzebna jest również bambusowa łyżeczka – chashaku, przeznaczona do nakładania herbaty. Jeśli nie posiadamy takiej łyżeczki można ją zastąpić zwykłą, używaną w kuchni.
Kolejny przedmiot to chasen, czyli bambusowa miotełka do ubijania herbaty. Z wyglądu przypomina ona pędzel, używany przez mężczyzn do nakładania na twarz kremu do golenia. Jeśli jej nie mamy można ją zastąpić spieniaczem do mleka lub trzepaczką kuchenną.
Do zaparzenia matchy potrzebne jest też sitko do przesiania matchy prze zaparzeniem, by nie pojawiły się w niej grudki.

Jeśli już zbierzemy wszystkie, niezbędne przedmioty można przejść do parzenia matchy. Płaską łyżeczkę matchy należy wsypać do miseczki, zalać 150 – 200 ml wody o temperaturze 70 – 80 stopni C i mieszać miotełką szybkimi ruchami, aż proszek rozpuści się, a na powierzchni herbaty pojawi się piana.

1. I. Marber, cyt. za: Japońska zielona herbata – wyjątkowa zdrowa!, http://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/431348,matcha-zielona-herbata-nie-tylko-do-picia.html, dostęp: 7.11.2016 r.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.