Matcha herbata zielona (tee) – właściwości zdrowotne

Matcha zielona to nic innego jak… zielona herbata. O właściwościach zdrowotnych przyrządzanego z niej naparu mówi się wiele, jednak wiele osób wciąż jest nieprzekonanych do sięgania po zielony, dziwny napój. Dlaczego warto pić matchę zieloną?

Matcha zielona – co to jest?

Matcha, czyli proszek z liści zielonej herbaty, jest parzony w czasie rytualnych obrządków picia herbaty przez Japończyków. W Kraju Kwitnącej Wiśni pija się ją od ponad 100 lat, natomiast w Stanach Zjednoczonych i Europie dopiero od kilkudziesięciu lat. Matcha zielona jest produkowana z całych liści zielonej herbaty, które przed zbiorami są dodatkowo zacieniane i ukrywane przed słońcem. Po zebraniu herbatę paruje się, suszy i mieli na drobny proszek, który natychmiast pakuje się w szczelne woreczki.

 

 

Zielona herbata – właściwości

Herbata zielona jest znana z wielu wyjątkowych właściwości zdrowotnych. Szczególnie ważne dla zdrowia są zawarte w niej antyoksydanty(podobnie jak zielony jęczmień), których znajduje się w niej więcej o ponad 100 razy w stosunku do zwykłej herbaty zielonej. Matcha wyróżnia się najwyższym stężeniem tych związków w skali ORAC. Ponadto w sproszkowanej herbacie zielonej znajdują się katechiny, które zwalczają bakterie i wirusy oraz wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto matcha dostarcza EGCg, czyli związku organicznego, który wykazuje silne działanie antynowotworowe.

Herbata matcha zawiera tyle samo związków ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu co 10 filiżanek herbaty zielonej liściastej. L-teina pomaga zwalczać stres i uspokaja, a chlorofil i błonnik w matchy wspomagają usuwanie szkodliwych substancji z układu pokarmowego i wspierają odchudzanie. Matcha może być również pijana jako zamiennik kawy.

[related-post]

Matcha(tee) zielona – jak pić?

Jak przygotować herbatę matcha? Do zaparzenia herbaty potrzebna jest specjalna duża czarka, nazywana matchawan. Herbatę tradycyjnie nasypuje się do matchawan za pomocą bambusowej łyżeczki o nazwie chasaku, lecz można ją zastąpić zwykłą łyżeczką. Ponadto potrzebny jest spieniacz do mleka lub mała kuchenna trzepaczka – zastępuje bambusową miotełkę chasen, którą wykorzystuje się do ubijania herbaty. Dodatkowo powinno się przygotować sitko do przesiania proszku przed zaparzeniem oraz termometr do mierzenia temperatury wody.

Przesiany proszek zaparza się wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Płaską łyżeczkę herbaty zalewa się 150-200 ml wody. Zalaną matchę miesza się szybko aż do chwili rozpuszczenia proszku i powstania pianki na powierzchni naparu. Tak przygotowany napar jest gotowy do picia.

Matcha zielona – jaki ma smak?

Specyficzny kolor herbaty matcha może nieco zniechęcać do picia osoby, które na co dzień wybierały klasyczną herbatę czarną. Smak matchy jest jednak znacznie słodszy niż klasyczny napar. Jeżeli smak zielonej matchy nie przypadnie komuś do gustu, może dodać do naparu mleka. Matcha z mlekiem krowim lub matcha z mlekiem kokosowym są znacznie łagodniejsze w smaku. Gdy herbata ze sproszkowanych liści ma gorzki smak po zaparzeniu lub jej kolor jest bladozielony, jest to znak, że proszek był niskiej jakości. Bardzo ładny ciemnozielony kolor ma matcha firmy VIVIO, na dodatek ta zielona herbata jest organiczna.

Matcha zielona – zastosowanie w kuchni

Osoby, które wolą pić klasyczną zieloną herbatę, mogą korzystać z dobrodziejstwa matchy, stosują ją jako dodatek do potraw. Szczególnie popularne jest dodawanie proszku do przyrządzanych deserów – sernik matcha bez pieczenia sprawdzi się idealnie w upalne dni, a lody matcha zasmakują nawet dzieciom. Co ważne, dodawanie proszku matcha do wypieków nie powoduje utraty cennych właściwości przez herbatę.

Herbata matcha – przeciwwskazania

Większość osób może pić zieloną matchę bez żadnych przeszkód. Niewskazane jest picie więcej niż 2-3 filiżanek naparu dziennie, gdyż może to doprowadzić do problemów z wątrobą. Nadmierne spożywanie matchy zielonej przez długi czas może doprowadzić do uszkodzenia komórek wątroby przez gromadzenie się w niej EGCg. Z tego powodu nie zaleca się picia herbaty matcha osobom cierpiącym na niewydolność wątroby lub inne schorzenia narządu. Ponadto nie powinno się łączyć picia matchy ze stosowaniem napoju herbacianego kombucha.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.