Melasa trzcinowa- naturalny cukier. Dlaczego warto ją stosować?

Melasa to gęsty, ciemnobrązowy syrop. Ma słodki smak i jest nazywany „czarnym cudem przyrody”. W kuchni zastępuje cukier, a jego zwolennicy podkreślają, że jest zdrowszy niż tradycyjny, biały cukier, jakiego używamy na co dzień.

Jakie właściwości ma melasa? Jak i z czym ją jeść?

Melasa to produkt uboczny, powstający podczas produkcji cukru spożywczego. W 20% składa się z wody.
Melasa trzcinowa zawiera ok. 38% sacharozy oraz aminokwasy, związki azotowe, rafinozę i cukry redukujące. Nie zawiera cukru i posiada ok. 20 kcal. W kuchni zastępuje biały cukier, miód i słodziki. Używa się jej do wyrobu alkoholu, drożdży piekarniczych i kwasów organicznych.

Dietetycy wskazują, że melasa zawiera żelazo, magnes, potas, wapń, fosfor i witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Melasę mogą stosować osoby starsze, kobiety w ciąży i sportowcy. Posiada ona właściwości poprawiające pracę układu odpornościowego, trawiennego i nerwowego. Obecny w niej chrom ma właściwości regulujące pracę trzustki.

melasa

Badania dowodzą, że melasa ma właściwości obniżające poziom tzw. „złego cholesterolu”. Uważa się ją za pomocą w odchudzaniu, ponieważ przyjmowanie melasy zmniejsza ilość wchłanianych podczas trawienia kalorii.

Melasa (do kupienia tutaj) jest używana do smarowania chleba zamiast np. miodu lub konfitur. Jest zamiennikiem białego cukru podczas słodzenia herbaty i kawy. Dodaje się ją do ciast, tortów i innych wypieków, a także muesli, jogurtu, naleśników i ryżu.

Melasa jest uważana za dobre źródło energii dla sportowców i żelaza dla anemików i kobiet w ciąży.

Wiele osób posiada niedobory minerałów, takich jak: wapń, potas i magnez, co prowadzi do osteoporozy i innych chorób kości. Melasa jest produktem bogatym w te składniki, co ma pozytywny wpływ także na serce. Mangan, miedź czy witamin B6- zawarte w melasie mają właściwości redukujące ryzyko chorób serca, zawału i chorób sercowo-naczyniowych. Wapń z kolei umożliwia usuwanie toksyn z jelita grubego i ma wpływ na mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.