Czy odpowiednia dieta jest w stanie zmniejszyć intensywność ataków migreny? I jakich produktów powinniśmy unikać w przebiegu niniejszej choroby? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Chociaż przez wiele osób migrena kojarzona jest wyłącznie z bólem głowy, w istocie okazuje się, iż jest to choroba przewlekła, która w znacznym stopniu jest w stanie wpłynąć na funkcjonowanie zmagających się z nią pacjentów. Szacuje się, że w Polsce z problemem migreny może zmagać się blisko 10% społeczeństwa. Niemniej jednak, mimo tak szerokiego zasięgu niniejszego zaburzenia, nadal nie udało się ustalić jego bezpośredniej przyczyny, jak i skutecznego sposobu leczenia. Okazuje się jednak, że stosowanie odpowiedniej diety oraz eliminacja czynników wyzwalających, mogą w znacznym stopniu ograniczyć częstotliwość występowania ataków migrenowych.
Migrena – co należy o niej wiedzieć?
Migrena to charakterystyczny ból głowy zlokalizowany głównie w jej jednej połowie. W większości przypadków, ból umiejscowiony jest za gałką oczną i jest na tyle silny, iż doprowadzić może nie tylko do łzawienia oka, ale również do zaburzeń widzenia. Oprócz niniejszych objawów, migrenie często towarzyszą również mdłości, a nawet wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, a w nielicznych przypadkach porażenie mięśni gałki ocznej oraz omdlenia. Szacuje się, że blisko 25% pacjentów zmagających się z problemem migreny towarzyszy tak zwana aura, czyli zestaw charakterystycznych objawów poprzedzających atak. Na aurę migrenową składają się zaburzenia wzroku obejmujące widzenie jaskrawych zygzaków, jasnych plam, rozmazanie konturów oraz widzenie świetlistej aureoli wokół przedmiotów. Klasyczny atak migrenowy trwa zazwyczaj od kilku godzin, do nawet 3 dni. Jeśli objawy przedłużają się możemy mówić o stanie migrenowym, który wymaga niezwłocznej interwencji w gabinecie specjalisty (neurologa lub lekarza pierwszego kontaktu).
Dieta w migrenie
Nierzadko zdarza się, iż migrena wywoływana jest za sprawą spożycia konkretnych pokarmów. Niemniej jednak, jest to kwestia indywidualnych uwarunkowań. Dlatego też, w przebiegu migreny tak ważne jest prowadzenie dzienniczka, w którym na bieżąco zapisujemy pokarmy i składniki, które odpowiedzialne były za wywołanie ataku.
Migrena – jakie produkty warto wyeliminować ze swojej diety?
- Tłuste pokarmy, takie jak: smażone ryby, mięsa oraz frytki;
- Produkty konserwowe, takie jak: mielonka, mortadela, szprotki, czy kiełbaski z puszki;
- Produkty instant, takie jak: zupki oraz sosy w proszku;
- Napoje alkoholowe, takie jak: czerwone wino lub ciemne piwo.
Okazuje się, że atak migreny może spowodowany być glutaminianem sodu, który często zawarty jest w większości wyżej wymienionych produktów.
Migrena – jakie produkty warto wprowadzić do swojej diety?
- Wybieraj głównie białe i chude mięsa, w tym: drób oraz chude ryby morskie (np. dorsza);
- Zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne, zawarta w nich witamina E jest w stanie wpłynąć na regulację przepływu krwi w naczyniach krwionośnych;
- Pamiętaj o właściwej suplementacji witaminy B6, którą z powodzeniem znajdziesz w rybach morskich;
- Wybieraj sposób przyrządzania potraw na parze lub w piekarniku, zamiast smażenia w głębokim tłuszczu;
- Pamiętaj o częstym spożywaniu świeżych warzyw i owoców;
- Wprowadź do swojej diety pestki dyni, kiełki oraz nasiona słonecznika i zielone oliwki;
- Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Wybieraj niegazowaną wodę mineralną lub delikatne herbaty ziołowe.
W przebiegu migreny bardzo ważne jest również regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia. Doprowadzenie do sytuacji uczucia głodu może stać się przyczyną wywołania kolejnego ataku migreny.
Jeśli zmagasz się z częstymi atakami migreny, które nie ustępują mimo stosowanych leków przeciwbólowych oraz odpowiedniej diety, koniecznie skonsultuj się z neurologiem, który zleci Ci wykonanie specjalistycznych badań oraz pomoże Ci zapewnić odpowiednie leczenie, przynoszące ulgę w trakcie dotkliwych ataków niniejszej choroby.