Ból głowy to dolegliwość, której przynajmniej raz w życiu doświadczył każdy z nas. Warto jednak wiedzieć, iż szacuje się, że blisko 3% populacji naszego kraju zmaga się z objawami migreny, które istotnie wpływają na jakość życia pacjentów. Migrena sprawia, iż osoby nią dotknięte często wykazują się niższą efektywnością w pracy, a ponadto odczuwają silniejsze uczucie zmęczenia. Dlatego też, niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyn migreny, a ponadto wprowadzenie efektywnych sposobów jej leczenia. Na czym polega terapia toksyną botulinową? I czy stosowanie akupunktury może podnieść skuteczność zastosowanych metod leczenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest migrena;
- Jak przestrzeganie zaleceń zdrowego stylu życia może wpływać na leczenie bólów głowy?
- Czy zastrzyki z toksyną botulinową mogą pomóc nam w walce z migreną;
- Jak na leczenie bólów głowy wpływa akupunktura;
- Co warto wiedzieć na temat leczenia farmakologicznego.
Czym jest migrena?
Migrena jest chorobą neurologiczną, której objawem są nawracające bóle głowy, wyróżniające się pulsującym charakterem. Niniejszy ból zlokalizowany jest zazwyczaj z jednej strony głowy i może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Migrenie mogą towarzyszyć takie objawy jak:
- Nudności, a nawet wymioty;
- Nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy;
- Zaburzenia widzenia;
- Zawroty głowy;
- Łzawienie oczu;
- Wodnisty katar.
Migrena to choroba, która nieodłącznie związana jest z bólem. Ponadto, doprowadza ona do niepełnosprawności pacjentów i znacznego obniżenia jakości życia. Choroba ta wpływa negatywnie nie tylko na życie pacjenta, ale także jego najbliższe otoczenie. W świetle danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), migrena stanowi jedną z 10 głównych przyczyn życia z niepełnosprawnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że niniejsze jednostka chorobowa częściej rozpoznawana jest u płci żeńskiej. Długotrwałe bóle głowy, wobec których popularne środki przeciwbólowe są często nieskuteczne, mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń stanu zdrowia. Wiele osób z powodu bólu przyjmuje nadmierną ilość środków farmaceutycznych, co może doprowadzić do licznych konsekwencji, w tym wrzodów żołądka, a nawet zatrucia organizmu. W związku z tym, niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyn migreny i wprowadzenie efektywnych metod jej leczenia.
Jak przestrzeganie zaleceń zdrowego stylu życia może wpływać na leczenie bólów głowy?
Przestrzeganie zaleceń zrównoważonej diety oraz regularny tryb życia pozytywnie oddziałują na leczenie bólów głowy. Warto wiedzieć, że niektóre produkty (w tym te o wysokiej zawartości histaminy) mogą odpowiedzialne być za wywoływanie ataków migreny. Dlatego też, tak ważne jest, aby w swoim jadłospisie uwzględnić dużą ilość świeżych warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz wody. Pozytywny wpływ na zmniejszenie częstotliwości ataków migreny wywiera także systematyczna aktywność fizyczna. W celu ustalenia indywidualnego jadłospisu, który pomoże nam w leczeniu bólów głowy, warto zasięgnąć opinii w gabinecie doświadczonego dietetyka.
Migrena i zastrzyki z toksyną botulinową – czy mogą pomóc nam w walce z chorobą?
Toksyna botulinowa (znana również jako botoks) stosowana jest w medycynie już od wielu lat. Chociaż obecnie kojarzy nam się z zabiegami estetycznymi, warto wiedzieć, iż pierwotnie stosowana była ona w leczeniu dystonii oraz kręczu karku. Okazuje się, że toksyna botulinowa może wykazać się wysoką skutecznością również w leczeniu migreny. Potwierdzają to badania kliniczne z 2010 roku. Wówczas, na terenie USA botoks został zatwierdzony jako oficjalna metoda leczenia migreny przewlekłej.
Mechanizm działania niniejszej metody polega na blokowaniu sygnałów bólowych z zakończeń nerwu trójdzielnego. Skutkiem zabiegu jest długotrwałe (i odwracalne) odłączenie zakończeń nerwowych, a tym samym hamowanie reakcji odpowiedzialnych za wywoływanie migreny. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że botoks nie jest skuteczną metodą w leczeniu migreny epizodycznej. Dlatego też, kluczem do osiągnięcia efektywnego leczenia jest postawienie trafnej diagnozy.
Aby rozpoznać migrenę przewlekłą, pacjent musi spełniać następujące kryteria:
- Ból głowy (o charakterze napięciowym lub umiarkowanym/łagodnym) występuje przez więcej niż 15 dni w miesiącu;
- Przez co najmniej 8 dni w miesiącu ból głowy przyjmuje charakter migrenowy;
- Powyższe objawy powinny występować przez okres nie krótszy niż 3 miesiące.
Skuteczność terapii toksyną botulinową w przebiegu migreny przewlekłej jest niezwykle wysoka. Szacuje się, iż łagodzi ona objawy choroby u blisko 80% pacjentów, a u 50% pacjentów całkowicie eliminuje ataki migreny. Ważną informacje stanowi fakt, iż zabieg ten należy powtarzać co 12 tygodni, a jego koszt wynosi około 2000,00 złotych.
Jak na leczenie bólów głowy wpływa akupunktura?
Akupunktura należy do jednych z najstarszych metod leczenia bólu głowy. Warto wiedzieć, że jest ona uznawana przez medycynę akademicką, a nawet rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. Akupunktura może służyć jako terapia wspomagająca leczenie bólu migrenowego, stosowana równolegle z innymi metodami współczesnej medycyny. Badana naukowe wykazują, że regularne stosowanie akupunktury, wraz z odpowiednim leczeniem farmakologicznym, zmniejsza częstość występowania ataków migrenowych. Warto przy tym wiedzieć, że w większości klinik specjalistycznych używa się współcześnie jednorazowych igieł do akupunktury. Dlatego też, jest to metoda całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia.
Migrena i co warto wiedzieć na temat leczenia farmakologicznego?
Leczenie bólu głowy środkami farmaceutycznymi polega zarówno na podawaniu środków doraźnych, jak i profilaktycznych. Leczenie zapobiegawcze obejmuje codzienne przyjmowanie leków, które mają zapobiegać powstawaniu bólu głowy. Najczęściej są to leki z grupy beta-blokerów, leki przeciwpadaczkowe, leki hipotensyjne, leki przeciwdepresyjne lub leki blokujące kanały wapniowe. W leczeniu doraźnym najczęściej stosuje się tryptany. Warto przy tym pamiętać, że leczenie farmakologiczne migreny nie powinno odbywać się bez udziału doświadczonego neurologa.
Podsumowanie
Migrena to choroba neurologiczna, z którą zmaga się wiele osób w naszym kraju. Warto wiedzieć, że jest ona czymś znacznie więcej niż bólem głowy. Częste ataki migreny mogą doprowadzić do niepełnosprawności pacjenta oraz istotnego obniżenia jego samopoczucia i odczuwanej satysfakcji z życia. Dlatego też, tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyny choroby i wprowadzenie odpowiednich metod leczenia.