Są małe i sypkie. Niektóre kupujemy w postaci lekko osolonej, bo to dobry substytut chrupiącej przekąski. Popularnie nazywamy je pestkami, a czasami występują w naszym jadłospisie jako zwykłe przyprawy. Nasiona, bo o nich tu mowa, odpowiednio spożywane mogą stać się naszym głównym dostawcą składników odżywczych: białek, kwasów, zdrowych tłuszczów czy witamin. Nie służą zatem tylko i wyłącznie do produkcji olejów.
Nasiona chia:
To te, które stosowane były przez najstarsze plemiona na świecie. Ich magiczną moc wykorzystywali m.in. Aztekowie. Teraz mało kto o nich pamięta. Zawierają mnóstwo składników odżywczych. Mają siedmiokrotnie większą porcję witaminy C niż pomarańcze. Dostarczają też białka, przeciwutleniaczy i kwasów omega-3.
Spożywanie tych nasion może redukować bóle stawów, a więc powinny się cieszyć się powodzeniem, wśród osób ze skłonnościami do reumatyzmu. Ze względu na wysoką zawartość błonnika mogą też przyspieszyć proces trawienia i tym samym wspomagać odchudzanie. Duża ilość kwasów wpływa korzystnie na pracę serca i wątroby.
Dostępne na http://www.cosdlazdrowia.pl/
Pestki granatu
Soczyste, purpurowe i lekko kwaśne pestki granatu są nie tylko orzeźwiające, ale i zdrowe. Zawierają przede wszystkim przeciwutleniacze i przez to mogą nas uchronić przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Osoby ze skłonnością do żylaków również powinny zwrócić uwagę na granaty. Znajdujące się w nich składniki mogą redukować przyczyny powstawania zakrzepów krwi. Jednym z jego składników jest również błonnik przyspieszający metabolizm.
Sok z granatu dostępny na http://www.cosdlazdrowia.pl/
Siemię lniane
Jeden z najpopularniejszych środków stosowanych w medycynie naturalnej. Stosuje się przy wszelkiego rodzaju problemach z żołądkiem. Duża zawartość błonnika, przeciwutleniaczy i białka wspomaga pracę jelit i łagodzi nieżyty, nadkwasoty lub nawet owrzodzenia.
Nasiona lnu mogą też być wykorzystane w walce z nowotworami. Niektórzy substancję powstałą w wyniku namoczenia lnu stosują jako odżywkę do suchych i zniszczonych włosów.
Siemię mielone jak i nw ziarnach dostępne na http://www.cosdlazdrowia.pl/
Pestki dyni
Jedyne nasiona, które zawierają odczyn zasadowy. To jednak nie powinno być mylące, bo możemy w nich znaleźć wiele kwasów tłuszczowych. Pestki dyni są również bogatym źródłem białka. 100 gram może wystarczyć do tego, aby uzupełnić jego codzienne zapotrzebowanie.
Pestki dyni dostarczają nam też wielu witamin, w tym kompleks witaminy B, dlatego mogą wspomagać leczenie stanów depresyjnych. Dodatkowo zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych. Wzmacniają układy: nerwowy i krążenia.
Dostępne na http://www.cosdlazdrowia.pl/
Nasiona moreli
Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Te nasiona są właśnie dla ciebie. Naukowcy udowodnili, że substancje znajdujące się w nasionach moreli mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów. To było już wiadome w latach 50., kiedy okazało się, że właśnie dzięki tym nasionom można ograniczyć negatywne skutki zdrowotne po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Zwierają one sporą ilość amigdaliny, czyli witaminy B17. To właśnie ona atakuje komórki nowotworowe i chroni zdrowe komórki przed wszelkimi zmianami.
Możecie również je kupić w sklepie http://www.cosdlazdrowia.pl/
Kminek
Nasiona kminku, to popularna przyprawa. Jej cierpki smak nie każdemu odpowiada. Warto się jednak przełamać, bo ma on sporo wartości odżywczych, o czym od dawna wiedzą m.in. Hindusi. To oni stosują go najwięcej i to nie tylko ze względu na walory smakowe.
Kminek jest dobrym sposobem na złagodzenie wszelkich zaburzeń trawiennych. Dodatkowo stosowany jest jako środek antyseptyczny. Zawiera duże ilości żelaza i wspomaga pracę wątroby.