Na czym polega frutarianizm – poznaj najważniejsze zalecenia żywieniowe niniejszej diety

Jakie są najważniejsze zasady niniejszej diety? I jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może wywrzeć jej stosowanie? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, ciekawe informacje na temat frutarianizmu znajdziesz w dalszej części artykułu.

Z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na rezygnację ze spożywania produktów mięsnych. Niemniej jednak, o ile dieta wegetariańska i wegańska włącza do swojego jadłospisu wiele grup produktów spożywczych (na przykład: rośliny strączkowe, nasiona, orzechy), o tyle dieta frutariańska dopuszcza spożywanie wyłącznie owoców. Czy taka dieta może zapewnić nam zestaw niezbędnych witamin i składników mineralnych? A może stanowi spore zagrożenie dla naszego zdrowia?

Na czym polega frutarianizm?

Frutarianizm to jedna z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu. Jej głównym założeniem jest spożywanie wyłącznie owoców, które nie zostają poddane obróbce termicznej. Ich codzienna dieta składa się z co najmniej z pięciu posiłków, spożywanych w odstępach 2-3 godzinnych. Dodatkowo, zwolennicy niniejszego sposobu odżywiania przywiązują dużą uwagę do odpowiedniego nawadniania organizmu. Każdego dnia przyjmują oni minimalnie 2 litry płynów (najlepiej wody).

W diecie frutariańskiej dominują dobrze nam znane owoce, niemniej jednak możemy znaleźć w niej również niektóre warzywa (które w klasyfikacji botanicznej zostały uznane za owoce).

Wśród najważniejszych produktów kuchni frutariańskiej możemy wyróżnić:

  • Owoce kwaśne – czyli wszystkie cytrusy (np. grejpfrut, pomarańcza, mandarynka), jak również kiwi, ananas i granat;
  • Owoce średnio kwaśne – takie jak: brzoskwinie, mango, czereśnie, jabłka, wiśnie;
  • Owoce słodkie – takie jak: winogrona, figi, banan, papaja oraz melon;
  • Owoce oleiste – takie jak: oliwki, awokado oraz orzechy kokosowe;
  • Owoce suszone – takie jak: jabłka, banany, rodzynki, daktyle, śliwki;
  • Owoce niesłodkie – takie jak: pomidor, ogórek oraz bakłażan.

Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może wywierać dieta frutariańska?

Ze względu na znaczne ograniczenie produktów w diecie frutariańskiej, wzbudza ona wiele kontrowersji w środowisku dietetyków i znawców zdrowego odżywiania. Wszystko to za sprawą istotnych niedoborów, do których może doprowadzić w krótkim czasie. W diecie frutariańskiej nie znajdziemy odpowiednich ilości białka, tłuszczy, witaminy D oraz żelaza. Dlatego też, długotrwałe przestrzeganie jej zaleceń może doprowadzić do rozwoju anemii oraz osteoporozy.

UWAGA! Na dietę frutariańską nie mogą przechodzić kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto, niniejsza dieta nie może stosowana być przez osoby zmagające się z problemem celiakii, chorujące na cukrzycę, choroby trzustki oraz choroby nowotworowe.

Jak wygląda przykładowy jadłospis diety frutariańskiej?

I ŚNIADANIE: Koktajl bananowy z dodatkiem mleka kokosowego oraz świeżych borówek;

II ŚNIADANIE: Sałatka owocowa (brzoskwinia, winogrona, czereśnie, suszone daktyle, wiórki kokosowe);

OBIAD: Sałatka z bakłażana, pomidorów oraz oliwek zielonych;

PODWIECZOREK: Smoothie z banana, brzoskwini i ananasa;

KOLACJA: Sałatka z awokado i pomidorów z dodatkiem granatu.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.