Jakie są najważniejsze zasady niniejszej diety? I jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może wywrzeć jej stosowanie? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, ciekawe informacje na temat frutarianizmu znajdziesz w dalszej części artykułu.
Z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na rezygnację ze spożywania produktów mięsnych. Niemniej jednak, o ile dieta wegetariańska i wegańska włącza do swojego jadłospisu wiele grup produktów spożywczych (na przykład: rośliny strączkowe, nasiona, orzechy), o tyle dieta frutariańska dopuszcza spożywanie wyłącznie owoców. Czy taka dieta może zapewnić nam zestaw niezbędnych witamin i składników mineralnych? A może stanowi spore zagrożenie dla naszego zdrowia?
Na czym polega frutarianizm?
Frutarianizm to jedna z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu. Jej głównym założeniem jest spożywanie wyłącznie owoców, które nie zostają poddane obróbce termicznej. Ich codzienna dieta składa się z co najmniej z pięciu posiłków, spożywanych w odstępach 2-3 godzinnych. Dodatkowo, zwolennicy niniejszego sposobu odżywiania przywiązują dużą uwagę do odpowiedniego nawadniania organizmu. Każdego dnia przyjmują oni minimalnie 2 litry płynów (najlepiej wody).
W diecie frutariańskiej dominują dobrze nam znane owoce, niemniej jednak możemy znaleźć w niej również niektóre warzywa (które w klasyfikacji botanicznej zostały uznane za owoce).
Wśród najważniejszych produktów kuchni frutariańskiej możemy wyróżnić:
- Owoce kwaśne – czyli wszystkie cytrusy (np. grejpfrut, pomarańcza, mandarynka), jak również kiwi, ananas i granat;
- Owoce średnio kwaśne – takie jak: brzoskwinie, mango, czereśnie, jabłka, wiśnie;
- Owoce słodkie – takie jak: winogrona, figi, banan, papaja oraz melon;
- Owoce oleiste – takie jak: oliwki, awokado oraz orzechy kokosowe;
- Owoce suszone – takie jak: jabłka, banany, rodzynki, daktyle, śliwki;
- Owoce niesłodkie – takie jak: pomidor, ogórek oraz bakłażan.
Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może wywierać dieta frutariańska?
Ze względu na znaczne ograniczenie produktów w diecie frutariańskiej, wzbudza ona wiele kontrowersji w środowisku dietetyków i znawców zdrowego odżywiania. Wszystko to za sprawą istotnych niedoborów, do których może doprowadzić w krótkim czasie. W diecie frutariańskiej nie znajdziemy odpowiednich ilości białka, tłuszczy, witaminy D oraz żelaza. Dlatego też, długotrwałe przestrzeganie jej zaleceń może doprowadzić do rozwoju anemii oraz osteoporozy.
UWAGA! Na dietę frutariańską nie mogą przechodzić kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto, niniejsza dieta nie może stosowana być przez osoby zmagające się z problemem celiakii, chorujące na cukrzycę, choroby trzustki oraz choroby nowotworowe.
Jak wygląda przykładowy jadłospis diety frutariańskiej?
I ŚNIADANIE: Koktajl bananowy z dodatkiem mleka kokosowego oraz świeżych borówek;
II ŚNIADANIE: Sałatka owocowa (brzoskwinia, winogrona, czereśnie, suszone daktyle, wiórki kokosowe);
OBIAD: Sałatka z bakłażana, pomidorów oraz oliwek zielonych;
PODWIECZOREK: Smoothie z banana, brzoskwini i ananasa;
KOLACJA: Sałatka z awokado i pomidorów z dodatkiem granatu.