Jak nadwaga i otyłość wpływają na nasze zdrowie?

Kiedy kolejne diety zawodzą, a waga bezlitośnie pokazuje, że znów przybyło nam kilka kilogramów, czas pomyśleć o diecie. I nie tylko po to, by schudnąć i mieć ładniejszą sylwetkę. Także po to, by zadbać o swoje zdrowie. Bo nadwaga i otyłość prowadzą do wielu chorób i odbijają się niekorzystnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

113885

Skutki nadwagi i otyłości mogą być naprawdę poważne. Kilkanaście kilogramów za dużo to ryzyko kłopotów ze stawami, układem krwionośnym i oddechowym. Jeśli masa naszego ciała zwiększy się o 20%, aż ośmiokrotnie wzrasta ryzyko występowania miażdżycy i nadciśnienia. Podnosi się, też ryzyko powstawania zakrzepów, a, w związku z tym, także ryzyko udaru mózgu i zawału.

Zbędne kilogramy przyczyniają się, też, do podniesienia ciśnienia tętniczego i powstania cukrzycy typu 2. Aż 90% osób, cierpiących na cukrzycę, to osoby otyłe.

Nadwaga i otyłość powodują, że zmniejsza się pojemność płuc, a organizm szybciej się męczy. Na ścianach klatki piersiowej odkłada się tłuszcz, dlatego trudniej nam zrobić wdech.

Nadmiar kilogramów odkłada się, też, w okolicach górnych dróg oddechowych i powoduje ich zwężenie. Skutkiem tego jest bezdech senny.

Nadwaga wpływa negatywnie na serce i pracę układu krwionośnego. Ciśnienie krwi u osoby otyłej wzrasta, co prowadzi do nadciśnienia. Dochodzi do dławicy piersiowej, zakrzepicy, a, w skrajnych przypadkach, do zawałów serca.

Z efektów estetycznych nadwagi należy wymienić cellulit. Nie jest on, co prawda, koniecznym objawem nadwagi, ale, jeśli niezdrowo się odżywiamy, to dochodzi do jego powstania.

czerwone-serce-3

Jak uniknąć nadwagi i otyłości?
Tutaj z pomocą przychodzi profilaktyka nadwagi. Nadmiernych kilogramów należy się pozbywać, ale rozsądnie. Najlepiej spożywając mniejszą ilość kalorii, niż przyjmujemy w posiłkach.

Ważny jest też ruch. Pomaga on zrzucić nadmiar kilogramów, wzmacnia mięśnie i dotlenia organizm.

Istotna jest zmiana diety. Wydaje nam się to trudne do przyjęcia, ale to tylko pozory. Smak to kwestia utrwalonych nawyków, a te da się zmienić, choć czasem nie obędzie się bez wyrzeczeń. Ale, z czasem, niemożliwe staje się możliwe, a my, ze zdziwieniem odkrywamy, że warzywa, za którymi dotąd nie przepadaliśmy, są smaczne. Grunt, to przełamać się i spróbować!

Zdrowa żywność, to kolejny krok na drodze do pozbycia się nadwagi. Produkty pochodzenia naturalnego wspomagają organizm w walce z nadmiernymi kilogramami i dodają energii. Warto po nie sięgać, aby czuć się zdrowo i dobrze.

bieganie_4073012_xs

Zdrowy tryb życia pozwala na uniknięcie nadwagi, lub na zrzucenie dodatkowych kilogramów i powrót do smukłej sylwetki. Dlatego nie należy bać się aktywności fizycznej, ani zdrowej diety, ponieważ ich skutki są bardzo pozytywne dla organizmu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.