W gabinecie stomatologicznym można spotkać się z różnorodnymi narzędziami. Część z nich służy do leczenia, inne z kolei wykorzystywane są do działań profilaktycznych i do kontroli stanu zębów i jamy ustnej. Aby zadbać o ich właściwą dezynfekcję, należy dobrać odpowiednie produkty oraz przestrzegać określonych procedur prawidłowego czyszczenia.
Co należy wiedzieć o dezynfekcji narzędzi stomatologicznych?
Zanim specjalistka lub specjalista przystąpi do sterylizacji i dezynfekcji narzędzi stomatologicznych, należy zadbać o to, żeby dysponować właściwym wyposażeniem ochronnym. Do takich niezbędnych akcesoriów zaliczyć można rękawice, fartuch, maskę oraz okulary. Trzeba też przygotować naczynia, do których wleje się dany płyn do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych. Czyszczone narzędzie powinno być w całości zanurzone. W tym celu używa się specjalnych pojemników, wyposażonych w sitka. Ich konstrukcja ułatwia zanurzanie narzędzi oraz wyjmowanie ich w taki sposób, żeby nie narazić sprzętu na zanieczyszczenie. Następnie zaleca się przelać akcesoria wodą, a jeśli tego wymaga sytuacja, powtórzyć cały proces.
Jak dobrać płyny do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych?
Wiele atrakcyjnych cenowo ofert można znaleźć w sklepach online (np. na stronie Predent). Nowoczesne warianty charakteryzują się dużą uniwersalnością. Takie rozwiązania jak Sekusept Pulver Classic (Ecolab) przeznaczone są do zwalczania wirusów (HBV, HIV, Adeno, Papova, Vakzinia, Polio), bakterii, grzybów. Wybierając preparaty do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych, zwróćmy uwagę na to, czy są:
- wpisane do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych
- posiadają odpowiednie opinie i certyfikaty
- są aktywne wobec czynników, które chcemy zwalczyć w swoim gabinecie.
Przed zakupem konkretnego środka dobrze będzie też upewnić się, czy można stosować go do tworzywa, z którego wykonany jest nasz sprzęt. Producenci często przy swoich propozycjach zawierają takie informacje, jak pozytywne opinie w zakresie dezynfekcji danego typu wyposażenia.