Naturalne sposoby na poprawę pamięci i koncentracji

Masz problemy ze skupieniem się na zadaniu, które właśnie wykonujesz? Czujesz, że proste czynności zajmują Ci dużo więcej czasu niż powinny? Zdarza Ci się wyjść do kuchni po szklankę wody, ale zanim do niej dotrzesz, zapominasz po co tak naprawdę przyszedłeś? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z powyższych pytań i zastanawiasz się jak poprawić swoją pamięć i koncentrację, przeczytaj poniższy artykuł.

1. Rusz się!

Zasada „sport to zdrowie” sprawdza sie także w problemach z koncentracją. Staraj się tak zaplanować każdy dzień, by znaleźć choć pół godziny dziennie na aktywność fizyczną. Mogą to być zarówno intensywne ćwiczenia na siłowni, jak i zwykły spacer z psem. W tym przypadku najważniejsza jest regularność. Podczas wysiłku fizycznego odciążamy nasz układ nerwowy, dotleniamy komórki mózgowe i dajemy naszemu umysłowi szansę na odpoczynek, co procentuje poprawą koncentracji i zapamiętywania.

2. Zdrowy, regularny sen

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na pracę całego organizmu, w tym mózgu.

To, ile godzin snu w ciągu doby potrzebujemy, aby prawidłowo funkcjonować, jest kwestią bardzo indywidualną. Są osoby, które już po 5-6 godzinach snu czują się wypoczęte i wyspane. Z kolei dla innych 8 godzin nocnego odpoczynku to absolutne minimum. Warto więc wsłuchać się w swój biologiczny zegar i metodą prób i błędów spróbować dowiedzieć się po ilu przespanych godzinach będziemy czuć się najlepiej.

Równie ważną kwestią dla pracy naszego mózgu, co ilość snu, jest jego jakość. Dlatego zanim położymy się spać, przewietrzmy sypialnię, wyłączmy wszystkie elektroniczne urządzenia, zasłońmy rolety lub żaluzje. Starajmy się także ostatni posiłek zjeść nie później niż 3 godziny przed zaplanowanym odpoczynkiem, a na godzinę przed snem postarajmy się wyciszyć, np. biorąc długą kąpiel, czytając książkę lub medytując. Dzięki takim praktykom możemy mieć pewność, że następnego dnia  nasz umysł będzie w stanie pracować na najwyższych obrotach.

3. Adaptogeny – naturalna moc roślinnych składników

W poprawie koncentracji niezwykle pomocne są także zioła i rośliny, które są w stanie oddziaływać na pracę naszego układu nerwowego i mózgu. Tego typu rośliny określane są mianem adaptogenów i zalicza się do nich m.in. miłorząb japoński, ashwagandhę, żeń-szeń czy korzeń lukrecji. Wyniki wielu naukowych badań dowodzą, że substancje zawarte w tych roślinach pozytywnie wpływają na poprawę pamięci i zdolność koncentracji. Poza tym są one także skuteczne w zwiększaniu odporności na stres oraz w leczeniu zaburzeń na tle nerwowym. Z tego względu są one szczególnie polecane osobom uczącym się, pracującym umysłowo a także osobom starszym oraz podatnym na zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.