Naturalne, wegańskie i pełne witamin drożdżowe płatki są niebanalnym dodatkiem, docenianym w wielu kuchniach. Urozmaicają każdy jadłospis, a dzięki swoim wszechstronnym właściwościom szczególnie sprawdzają się w dietach jarskich (weganizm, wegetarianizm) czy wykluczających laktozę.
Bezglutenowa wersja nieaktywnych płatków drożdżowych z powodzeniem uzupełni także menu osób z alergią na gluten. Hodowane na buraczanej lub trzcinowej melasie, a następnie poddawane procesowi obróbki oraz suszenia drożdżowe płatki w postaci nieaktywnej to bezpieczny dla przewodu pokarmowego produkt, wykazujący wiele prozdrowotnych właściwości. Nieaktywne płatki drożdżowe, bogate w minerały oraz znaczną zawartość białka, to również prawdziwa gratka dla smakoszy – ich orzechowo – serowe nuty zgrabnie mieszają się ze sobą, tworząc aromatyczny duet.
Cenne właściwości nieaktywnych płatków drożdżowych
- wysoka zawartość białka oraz błonnika,
- niska zawartość tłuszczu oraz cukrów,
- bogate w witaminy z grupy B (B1, B2, B3 – niacynę, B6, B8),
- źródło kwasu foliowego oraz witaminy H (B7 – biotyna),
- doskonałe uzupełnienie diet jarskich,
- źródło mikroelementów w postaci selenu, żelaza, chromu, magnezu, cynku, potasu czy wapnia,
- produkt niefermentujący (bezpieczny dla przewodu pokarmowego),
- nie zawiera barwników oraz konserwantów,
- składnik łatwo przyswajalny,
- usprawniają perystaltykę jelit oraz ułatwiają trawienie,
- wykazują działanie wzmacniające na skórę, włosy oraz paznokcie,
- uniwersalny i wszechstronny dodatek do wielu dań.
Płatki drożdżowe nieaktywne – do czego i z czym jeść?
Drożdżowe płatki w formie nieaktywnej z sukcesem odnajdują się w każdej kuchni. Ich sucha, przypominająca bułkę tartą postać używana jest na różne sposoby. W dietach wegańskiej czy wegetariańskiej cenione są za walory smakowe, ale także za wysoką zawartość białka roślinnego raz błonnika. Zestawione z mieszankami warzyw i z pozostałymi przyprawami nadają jarskim daniom intensywność oraz wyrazistość. Nieaktywne płatki drożdżowe to również doskonały dodatek do dań mięsnych, a dzięki właściwościom zagęszczającym z sukcesem stosowane są w sosach i zupach – także do zabielania. Płatki drożdżowe w formie nieaktywnej są naturalnym wzmacniaczem smaku, z łatwością więc podbijają smak wielu potraw. Ten wszechstronny składnik odnajdzie się właściwie w każdej potrawie – począwszy od warzywnych past kanapkowych, poprzez zapiekanki czy jarskie kotlety, aż do domowej pizzy lub w roli posypek (popularny zamiennik parmezanu w dietach jarskich). Ze względu na niską zawartość sodu drobno zmielone płatki drożdżowe są prozdrowotną alternatywą dla soli w diecie. Drożdżowe płatki w formie nieaktywnej posłużyć mogą również jako przyprawa do warzywnych ciast lub tart, są także oryginalnym dodatkiem do jogurtowych deserów lub roślinnych koktajli oraz skahe’ów.
Nieaktywne płatki drożdżowe – kalorie i ciekawostki
Wszechstronne właściwości czynią z nieaktywnych płatków drożdżowych prawdziwy kulinarny hit. W 100 gramach produktu znajduje się jedynie lekko ponad 300 kcal i tylko 7 % tłuszczu. Niska zawartość węglowodanów oraz cukrów sprawiają, że płatki drożdżowe w nieaktywnej postaci to bezpieczny, lekkostrawny składnik także w diecie o obniżonej kaloryczności. Błonnik roślinny przyśpiesza trawienie, a wysoka zawartość białka (98 % w niecałych 50 g) zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Nieaktywne płatki drożdżowe stosować można zarówno dosypując je do posiłków lub… spożywając bezpośrednio łyżkę produktu w ramach zbilansowanego suplementu diety, popijając ją wodą. Jedna łyżka stołowa płatków drożdżowych to jedynie ok 15 kcal! Nieaktywne płatki drożdżowe to także naturalne źródło wielu witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz jego układów. Również zawartość cennych mikroelementów (selen, cynk, żelazo, magnez, chrom, potas, wapń) i aminokwasów korzystnie wpływających na ciało człowieka czynią z płatków drożdżowych zdrowe urozmaicenie diety.