Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe – jaką rolę pełnią w naszym organizmie i gdzie powinniśmy ich szukać?

Jaką rolę pełnią w naszym organizmie? I w jakim pożywieniu powinniśmy szukać Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT)? Odpowiedzi na te oraz inne pytania szukaj w dalszej części tekstu.

Tłuszcze (w tym kwasy tłuszczowe) stanowią jeden z najważniejszych składników energetycznych w diecie każdego z nas. Ich zadaniem jest nie tylko dostarczanie do organizmu niezbędnej ilości kalorii, ale również branie udziału w tworzeniu struktur komórkowych oraz stanowienie nośnika dla witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Niemniej jednak, nie wszystkie tłuszcze dostarczane wraz z pożywieniem są sobie równe. Ze względu na ich udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka, szczególną uwagę przywiązuje się do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, których (jak sama nazwa wskazuje) nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie.

NNKT – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Nienasycone kwasy tłuszczowe możemy podzielić na:

  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – omega9; oraz
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – omega3 i omega6.

Te pierwsze wpływają między innymi na metabolizm lipoprotein, zmniejszając w nich stężenie cholesterolu o niskiej gęstości (LDL) oraz na zwiększenie stężenia cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega3 i omega6) stanowią grupę niezbędnych substancji, których niedobór może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

NNKT nie są syntetyzowane w organizmie człowieka, dlatego też niezbędne jest ich dostarczenie w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem.

NNKT – jak wpływają na nasz organizm?

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie utrzymania homeostazy naszego organizmu. Ponadto, kwasy tłuszczowe z grupy omega3 i omega6 stanowią ważny element struktury błon komórkowych i mitochondrialnych, gdzie spełniają rolę składnika fosfolipidów. Dostarczanie NNKT w odpowiednich ilościach jest w stanie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów. Między innymi, układu krążenia, poprzez utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu oraz regulację ciśnienia tętniczego krwi. Okazuje się, że spożywanie NNKT wraz z pożywieniem, może przyczynić się do znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego (w tym, zawału serca oraz udaru mózgu). Niemniej jednak, ochrona naszych naczyń oraz serca to nie jedyne zadanie NNKT. Biorą one także udział w budowaniu odporności organizmu, posiadają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy i chorób nowotworowych w przyszłości.

NNKT – gdzie powinniśmy ich szukać?

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe znajdziemy między innymi w:

Ponadto, NNKT znajdziemy również w tłuszczu ryb i ssaków morskich. Dlatego też, tak ważne jest, aby ryby stanowiły ważny element naszej diety. Warto jednak pamiętać, że w celu uzyskania wysokiej wartości składników odżywczych w nich zawartych, należy unikać smażenia ryb na głębokim tłuszczu i obtaczania ich w panierce z mąki lub bułki tartej.

NNKT – skutki niedoboru w organizmie człowieka

Wśród licznych konsekwencji związanych z niedoborem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, możemy wyróżnić:

  • Zahamowanie wzrostu u dzieci;
  • Pojawienie się licznych zmian skórnych;
  • Zwiększenie łamliwości naczyń włosowatych układu krwionośnego;
  • Liczne zaburzenia w obrębie narządów i tkanek;
  • Zwiększenie podatności organizmu na infekcje i zakażenia.

NNKT możemy spotkać głównie w olejach roślinnych, powinniśmy jednak pamiętać, że aby dostarczyć ich niezbędną ilość do naszego organizmu, nie wolno poddawać ich obróbce termicznej. Dlatego też, zamiast smażenia kurczaka, warto ugotować go na parzę i dodać do niego pyszną sałatkę ze świeżych jarzyn, skropionych pełnym witamin olejem rzepakowym.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.