Niskowęglowodanowa Dieta Atkinsa- Czy jest zdrowa i skuteczna?

Dieta Atkinsa została opracowana przez amerykańskiego kardiologa- Roberta Atkinsa w 1972 r. Opisał on zasady żywienia, które poprawiały stan zdrowia. Jego dieta jest uznawana za kontrowersyjną, jednak w USA zdobyła ogromną popularność. Przez długi czas nie schodziła z list bestsellerów i do dnia dzisiejszego cieszy się popularnością. A co uważają o niej dietetycy? Czy jest zdrowa, bezpieczna i skuteczna? Czy to może tylko kolejna „dieta-cud”, która może powodować niebezpieczne powikłania w naszym organizmie?

a8

Zasada diety Atkinsa opiera się na spożywaniu jak największej ilości tłuszczów- „jedz tłuszcz, a zgubisz tłuszcz”. Atkins zauważył, że na naszą wagę nie ma wpływu ilość spożywanych kalorii, lecz to, czy zostaną one przyswojone przez organizm. Skuteczność diety kryje się więc w formie, w jakiej kalorie są przyjmowane. Dieta Atkinsa opiera się na spożywaniu tłuszczów, połączonych z białkami oraz na eliminacji z jadłospisu cukrów prostych i złożonych. Jak wskazuje twórca diety po pewnym czasie takiego sposobu jedzenia apetyt zmniejsza się, a to daje dobre efekty w odchudzaniu.

a2

4 etapy odchudzania wg. diety Atkinsa

Dieta Atkinsa składa się z 4 faz. Każda z nich trwa 2 tygodnie:
• 1 faza jest nazywana wprowadzającą. Ogranicza się w niej spożycie węglowodanów do 20g dziennie. W tym czasie można jeść wszystkie gatunki mięsa, ryb i drobiu, a także owoce morza, jaja, ser pleśniowy i tłuszcze roślinne. Należy unikać: pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw, zawierających skrobię, kofeiny i chudego nabiału. W tej fazie nie można też spożywać cukru, miodu, słodyczy i alkoholu.
• 2 faza- To faza następująca bezpośrednio po zakończeniu 2 tygodni fazy 1. W jej trakcie stopniowo zwiększa się ilość przyjmowanych węglowodanów do 30-50g dziennie. Należy jeść więcej warzyw, orzechów i owoców jagodowych (w tym truskawek i malin). Nadal jednak najważniejszą rolę w diecie odgrywają tłuszcze i białka.
• Faza 3 i 4. W jej trakcie je się tyle węglowodanów, aby nie przybierać na wadze. Nie wolno łączyć węglowodanów z mięsem, rybami i jajami.

W trakcie całej kuracji dietetycznej jada się 3 główne dania i 1-2 przekąsek. Począwszy od fazy 2, można pić kawę i herbatę [niesłodzone] i wodę mineralną.

a4

A co o diecie Atkinsa mówią dietetycy?

Dieta Atkinsa, według dietetyków daje dobre efekty w utracie kilogramów. Pozwala szybko schudnąć, bez uczucia głodu. Nie wymaga sporych wyrzeczeń, bo tym, z czego należy zrezygnować jest alkohol (w 1 fazie diety) i wybrane produkty żywieniowe, takie jak pieczywo. Dieta daje możliwość jedzenia warzyw i mięsa- nawet smażonego. Jednak u wielu osób stosowanie diety Atkinsa powoduje zagrożenia dla zdrowia.
Dieta Atkinsa podnosi poziom złego cholesterolu, przez jedzenie znacznej ilości tłuszczy. Może to prowadzić do miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Ogranicza też spożywanie warzyw i owoców, co prowadzi do niedoboru witamin w organizmie, pogorszenia się wyglądu skóry, włosów, paznokci, zakwaszenia organizmu, próchnicy i pogorszenia się ogólnego samopoczucia.

Czy idealna dieta istnieje? Wiele osób szuka właśnie takiej diety. Trudno im zrezygnować z niewłaściwych nawyków żywieniowych, nie są w stanie podjąć aktywności fizycznej, a mimo to chcieliby zmienić coś w swoim wyglądzie. Tymczasem dietetycy podkreślają, że bez wyrzucenia z naszej diety tego, co niewłaściwe i zmiany trybu życia nie będziemy w stanie na stałe nic zmienić. A diety? Stosując je należy być ostrożnym, ponieważ czasem mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm i zamiast pomóc zaszkodzą.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.