Nordic Walking – poznaj jego największe zalety!

Aktywność fizyczna zajmuje ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Jej regularne wykonywanie przyczynia się nie tylko do poprawy naszego zdrowia, ale również samopoczucia. Mimo, iż treningi na siłowni stają się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu, wiele osób nie jest w stanie zaangażować się w wykonywanie tego typu aktywności. Dla wszystkich tych osób, które uwielbiają wykonywać sport na świeżym powietrzu, doskonałą propozycją może okazać się Nordic Walking. Na czym polega niniejszy rodzaj rekreacji? I jakich błędów powinniśmy unikać podczas jej wykonywania? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat Nordic Walkingu zostały zawarte w poniższym poradniku.

Nordic Walking na czym polega

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest i na czym polega Nordic Walking?
 • Kto może uprawiać Nordic Walking?
 • Jakie są największe zalety Nordic Walkingu?
 • Jak wybrać odpowiednie kije do uprawiania Nordic Walkingu?
 • Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas uprawiania Nordic Walkingu?

Czym jest i na czym polega Nordic Walking?

Nordic Walking jest formą rekreacji, która polega na rytmicznym marszu przy pomocy specjalnych kijów. Niniejsza forma sportu została opracowana w latach dwudziestych XX wieku w Finlandii. Początkowo stanowiła ona formę treningu letniego dla biegaczy narciarskich. W Polsce, Nordic Walking cieszy się popularnością zaledwie od kilkunastu lat. Niemniej jednak, fanów tej aktywności fizycznej stale przybywa. W odróżnieniu od klasycznej formy marszu, Nordic Walking zakłada używanie kijków po obu stronach ciała. Dzięki temu, możliwe staje się zaangażowanie dodatkowych partii mięśni. Między innymi, mięśni klatki piersiowej, jak również brzucha oraz ramion.

Kto może uprawiać Nordic Walking?

Nordic Walking jest formą aktywności fizycznej przeznaczoną dla osób w różnym wieku (również osób starszych). Okazuje się bowiem, że może on stanowić skuteczną formę rehabilitacji dla niektórych schorzeń o charakterze ortopedycznym. Dodatkową zaletą niniejszej formy rekreacji jest fakt, iż mogą z niej korzystać osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej. Warto jednak wiedzieć, że przeciwwskazaniem do wykonywania Nordic Walkingu są czasowe lub przewlekłe problemy związane z ruchomością kończyn. Na przykład, zwichnięcie nadgarstka, skręcenie kostki, zwichnięcie kolana.

Kto może uprawiać Nordic Walking

Jakie są największe zalety Nordic Walkingu?

Regularne uprawianie Nordic Walkingu może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Wśród największych zalet niniejszej formy rekreacji wyróżniamy:

 • Wpływ na poprawę ogólnej kondycji organizmu, jak również wzmocnienie poszczególnych partii mięśni, w tym mięśni brzucha, pleców, nóg, bioder oraz rąk;
 • Zwiększenie efektywności procesu odchudzania. Podczas Nordic Walkingu spalamy prawie 30% kalorii więcej niż podczas tradycyjnego marszu;
 • Działanie przeciwbólowe. Regularne uprawianie Nordic Walkingu (minimum 3 razy w tygodniu przez 60 minut) może przyczynić się do zniesienia dolegliwości bólowych w obrębie szyi oraz ramion;
 • Poprawę koordynacji ruchowej;
 • Wspomożenie leczenia miażdżycy oraz innych zaburzeń w obrębie układu krążenia. (Badania naukowe wykazały, iż uprawianie niniejszej formy sportu może przyczyniać się do zmniejszenia napięcia w obrębie układu sercowo-naczyniowego);
 • Zwiększenie ogólnej wydolności oddechowej organizmu;
 • Poprawę samopoczucia i sprawności intelektualnej.
Jakie są największe zalety Nordic Walking

Jak wybrać odpowiednie kije do uprawiania Nordic Walkingu?

W ofercie sklepów sportowych możemy kupić zarówno kije o stałej, jak i regulowanej długości. Kije o stałej długości charakteryzują się trwałością. Niemniej jednak, mogą przysparzać niemałych problemów podczas transportu. Kije teleskopowe wyróżniają się możliwością dostosowania ich długości do naszego wzrostu. Ponadto, możliwość ich złożenia może okazać się niezwykle cenna podczas transportu. Dla osób początkujących, wysokość kija powinna być niższa. Zakłada się, iż osiągnięcie optymalnej długości możliwe jest poprzez pomnożenie wysokości ciała przez współczynnik równy 0,68. W przypadku osób zaawansowanych, wysokość ciała mnożymy przez współczynnik 0,72. Warto również pamiętać, aby do wykonywania Nordic Walkingu założyć wygodną odzież oraz obuwie.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas uprawiania Nordic Walkingu?

Chociaż Nordic Walking wydaje się być niezwykle prostą dyscypliną sportu, w istocie okazuje się, że podczas jej uprawiania popełniamy istotne błędy. Poniżej opisane zostały najczęstsze z nich.

Po pierwsze: NIEODPOWIEDNIA DŁUGOŚĆ KIJKÓW. Dobranie odpowiedniej długości kijów pozwala na skuteczne zaangażowanie wymienionych wyżej partii mięśni. Zbyt długie kije mogą utrudniać nam odpychanie, a zbyt krótkie kije nie pozwalają na wykonywanie dostatecznie obszernych ruchów.

Po drugie: JEDNOSTRONNY MARSZ. Podczas uprawiania niniejszej dziedziny sportu, powinniśmy poruszać się w sposób jak najbardziej naturalny. Noga wchodząca w kontakt z podłożem powinna być przeciwstawna do ręki opierającej kijek o podłoże (na przykład prawa noga/lewa ręka). Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących jest marsz jednostronny (lewa noga/lewa ręka).

Po trzecie: NIEODPOWIEDNIE OBUWIE. W celu uprawiania niniejszej formy sportu, konieczne jest posiadanie pary sportowego obuwia, które zapewnia nam nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Nordic Walking to doskonała propozycja aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku. Warto jednak pamiętać, że jej uprawianie wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad. Przed rozpoczęciem swojej przygody z Nordic Walkingiem należy zaopatrzyć się nie tylko w zestaw odpowiedniej długości kijów, ale również w wygodne obuwie sportowe.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.