Ocet jabłkowy – poznaj jego właściwości i zastosowanie

Jakie są jego najcenniejsze właściwości zdrowotne? I jak wykorzystać go w naszej kuchni oraz podczas pielęgnacji? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, ciekawe informacje na temat octu jabłkowego znajdziesz w dalszej części tekstu.

Ocet jabłkowy znany był ze swoich niezwykłych właściwości leczniczych już przed wiekami. Przypisywane mu było działanie przeciwbakteryjne oraz obniżające poziom glukozy we krwi. W dzisiejszych czasach, niniejszy produkt na szeroką skalę wykorzystywany jest w dietach odchudzających. A jakie inne, cenne właściwości zdrowotne skrywa w sobie ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy – poznaj jego prozdrowotne właściwości

Ocet wytwarzany z jabłek charakteryzuje się kwaśnym, octowym smakiem. Niniejszy produkt w celach leczniczych wykorzystywany był już w czasach starożytnych. Wpływ octu jabłkowego na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz wzmocnienie jego odporności, doceniany był przez samego Hipokratesa. Nic w tym dziwnego, albowiem ocet ten skrywa w sobie całą masę cennych witamin i minerałów, wśród których możemy wyróżnić:

  • Witaminy z grupy B;
  • Witaminę C;
  • Sód;
  • Potas;
  • Magnez;
  • Fosfor;
  • Wapń; i
  • Żelazo.

Dzięki wyżej wymienionym składnikom oraz potwierdzonym właściwościom antyseptycznym, ocet jabłkowy zwiększa efektywność leczenia grzybicy paznokci, brodawek skóry oraz stanów zapalnych ucha. Ponadto, regularne stosowanie niniejszego produktu może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, dzięki czemu możliwe staje się zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Ocet jabłkowy – jak wykorzystać go w naszej kuchni?

Ocet jabłkowy znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale również w naszej kuchni.  W połączeniu z ziołami oraz olejem roślinnym może stanowić doskonałą podstawę do wyrazistego sosu do sałatki pełnej warzyw. Ponadto, dodawany w niewielkich ilościach do koktajli warzywno-owocowych może przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej, a tym samym przyczyniać się do zwiększenia efektywności odchudzania. Pamiętaj również, że ocet jabłkowy możesz kupić zarówno w sklepie, jak i samodzielnie przygotować go w swoim domu na podstawie prostego przepisu.

Ocet jabłkowy – poznaj jego właściwości pielęgnacyjne

Ze względu na zawarte w swoim składzie cenne witaminy i minerały, ocet jabłkowy doskonale odnajduje się również podczas pielęgnacji naszych włosów oraz ciała. Nawet jedna łyżeczka niniejszego produktu, wymieszana ze szklanką wody, jest w stanie stworzyć odżywczą płukankę do włosów, która nada mi niepowtarzalnego blasku oraz ochroni skórę głowy przed powstawaniem łupieżu. Dodatkowo, ocet jabłkowy rozcieńczony w odpowiednich proporcjach, ze względu na swoje potwierdzone właściwości antybakteryjne, może stanowić zdrową alternatywę dla tradycyjnych toników oczyszczających skórę. Okazuje się, że jego regularne stosowanie, może przyczynić się nawet do złagodzenia objawów trądziku młodzieńczego.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.