Olej arganowy – właściwości i zastosowanie

Pochodzący z Maroka olej arganowy cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością wśród producentów kosmetyków. Na sklepowych półkach możemy znaleźć kremy, balsamy, maseczki, odżywki do włosów i wiele innych produktów zawierających olej arganowy. Jakie właściwości posiada ten cenny składnik? Czym wyróżnia się na tle innych olejów kosmetycznych i jak go stosować w samodzielnej formie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Olej arganowy – skład i właściwości

Olej arganowy w swoim składzie zawiera spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie omega-6 i omega-9), a także witaminy E o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Inną cenną substancją zawartą w oleju arganowym jest skwalen – związek o silnych właściwościach nawilżających. Z uwagi na swój bogaty skład olej arganowy zapewnia skórze odpowiednie nawodnienie i elastyczność oraz skutecznie hamuje utratę wody z naskórka. Wykazuje on także działanie przeciwzapalne, kojące i wspomagające procesy regeneracyjne. Z tego względu doskonale sprawdzi się w leczeniu drobnych ran i zmian skórnych.

Jak stosować olej arganowy?

Olej arganowy jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej, wiotkiej, odwodnionej i przemęczonej. Świetnie sprawdzi się także w przypadku suchych i zniszczonych włosów. Kosmetycznego oleju arganowego można używać na wiele sposobów:

  • jako dodatku do kremów lub balsamów
  • jako serum przeciwstarzeniowe pod oczy
  • do olejowego demakijażu twarzy
  • do pielęgnacji spierzchniętej skóry dłoni i ust
  • jako odżywki do skórek i paznokci
  • do zabezpieczania końcówek włosów
  • do olejowania włosów lub nawilżania skóry głowy

olej arganowy

Przepis na nawilżającą maskę do włosów z dodatkiem oleju arganowego:

Olej arganowy rozprowadź równomiernie na włosach, zaczynając od cebulek. Gdy wszystkie pasma zostaną równomiernie pokryte, rozczesz włosy za pomocą grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach. Kilka kropel oleju wmasuj także okrężnymi ruchami w skórę głowy. Włosy zwiąż luźno na czubku głowy i przykryj ręcznikiem lub czepkiem. Po 20 minutach dwukrotnie umyj włosy i skórę głowy delikatnym, najlepiej naturalnym, szamponem. Efekt wypielęgnowanych włosów jak po wizycie u fryzjera gwarantowany!

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.