Olej lniany powstaje z nasion lnu zwanych popularnie siemieniem lnianym. Pozyskuje się go w procesie tłoczenia na zimno i dlatego zawiera on tak cenne składniki. Aby je zachować nie zaleca się stosować go do smażenia, ponieważ traci najcenniejsze właściuwości. Najbardziej wartościowe dla organizmu jest spożycie oleju lnianego w formie dodatku do sałatek, gotowanych warzyw albo sosów. Naturalna barwa oleju lnianego jest lekko żółta, jego zapach jest intensywny, a posmak orzechowy.
Co takiego ma w sobie olej lniany?
Przede wszystkim jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, których ludzki organizm samodzielnie nie wytwarza, dlatego konieczne jest dostarczenie ich wraz z pożywieniem. Kwasy te są odpowiedzialne za transport lipidów, w tym cholesterolu, we krwi mając tym samym pozytywny wpływ na jego regulację. Cenne kwasy tłuszczowe budują błony komórek ciała, pomagają w syntezie substancji odpowiadających za regulację ciśnienia krwi oraz pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Ich niedobór wiąże się z wieloma powikłaniami.
W oleju lnianym znajduje się witamina E – silny antyoksydant, zwany witaminą młodości. Wpływa ona pozytywnie na stan i wygląd skóry. Opóźnia proces jej starzenia się, ujędrnia i poprawia koloryt. Olej lniany to zastrzyk witaminy E, która polecana jest osobom o suchej i wrażliwej skórze.
Do czego wykorzystywany jest olej lniany?
W kuchni:
- dodatek do pieczywa
- do sałatek i surówek
- do potraw na zimno, jako zamiennik oliwy
- do sosów
- dodatek do zup, kasz, ziemniaków
W kosmetyce:
- jako składników kosmetyków do cery suchej i wrażliwej,
- balsamów do pielęgnacji ciała,
- pomadek ochronnych do ust,
- płynów do kąpieli,
- do skóry trądzikowej
- do skóry z poparzeniami słonecznymi
- składnik kosmetyków do włosów
- składnik odżywek i maseczek
Przepis na sałatkę z olejem lnianym
Składniki:
- 1 mała cukinia
- 4 łodygi selera naciowego
- 1 dużego pomidora
- sól himalajska drobna ViVio
- olej lniany ViVio
- kilka ząbków czosnku
Przygotowanie :
Warzywa myjemy i kroimy w kostkę. Mieszamy, dodajemy do smaku sól himalajską, polewamy olejem lnianym. Czosnek można wcześniej dodać do samego oleju, aby przesiąknęły sobą, a dopiero później polać sałatkę.