Olej lniany – co warto o nim wiedzieć?

Jakie wartości odżywcze w sobie skrywa? I kiedy warto stosować olej lniany? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat niniejszego produktu, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Właściwości zdrowotne i kosmetyczne nasion lnu, z których wytwarzany jest olej, znane i cenione były już w starożytnym Egipcie. Dzięki bogatej zawartości witaminy E oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, niniejszy produkt szczególnie zalecany jest tym osobom, które zmagają się z zaburzeniami w obrębie układu sercowo-naczyniowego. A jakie inne właściwości skrywa w sobie olej lniany?

Olej lniany – wartości odżywcze

Olej lniany jest doskonałym źródłem cennych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które niezbędne są podczas transportu lipidów (w tym cholesterolu) w krwi człowieka.  Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 odgrywają szczególną rolę w procesie metabolicznym cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu). Dostarczanie ich do naszego organizmu, w odpowiednich ilościach, jest w stanie wpłynąć na zwiększenie poziomu HDL, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy i innych zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Ponadto, zawarte w oleju lnianym, wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią jeden z głównych elementów budulcowych błon komórkowych naszego ciała i regulują pracę zarówno układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, jak i pokarmowego. Dlatego też, niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w codziennej diecie, może skutkować wywołaniem licznych nieprawidłowości w naszym organizmie.

Olej lniany – właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Oprócz dobroczynnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy człowieka, olej lniany doskonale wpływa również na wiele innych funkcji naszego organizmu. Jeszcze w czasach starożytnych, wykorzystywany był do sporządzania leczniczych mazideł oraz opatrunków na oparzenia i odmrożenia skóry. Dodatkowo, niniejszy produkt można bez przeszkód stosować do pielęgnacji skóry twarzy, albowiem zawarte w nim witaminy doskonale odżywiają i nawilżają cerę, chroniąc ją jednocześnie przed pierwszymi oznakami starzenia. Na przestrzeni lat udowodniono również, iż kwas alfa-linolenowy wchodzący w skład oleju lnianego, wpływa na regulację wydzielania łoju, a tym samym odpowiedzialny jest za zmniejszenie ilości wyprysków oraz stanów zapalnych w przebiegu trądziku młodzieńczego.

Olej lniany a odchudzanie

Olej lniany, stosowany w zbilansowanej diecie opartej o zasady zdrowego odżywiania, może przyczynić się do przyspieszenia procesów metabolicznych, a tym samym zwiększenia efektywności odchudzania. Należy jednak pamiętać, że aby osiągnąć zamierzone cele, należy stosować przede wszystkim zrównoważoną dietę i przestrzegać zasad aktywności fizycznej.

Olej lniany – zastosowanie

Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne oraz niewątpliwe walory smakowe, olej lniany znajduje szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i przemyśle kosmetycznym. Niniejszy produkt doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek oraz pełnowartościowych koktajli i zup. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie smażyć potraw na oleju lnianym, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, traci on swoje wszystkie właściwości i wartości odżywcze. Według zaleceń, każdego dnia powinniśmy spożywać od 2 do 3 łyżek oleju lnianego dziennie. Produkt należy przechowywać w ciemnej butelce oraz w chłodnym, wolnym od działania promieni słonecznych pomieszczeniu (na przykład w spiżarni lub w lodówce).

W tym miejscu warto również wspomnieć, że olej lniany znalazł swoje zastosowanie w salonach fryzjerskich. Niniejszy produkt z powodzeniem wykorzystywany jest podczas zabiegu olejowania włosów, który doskonale nawilża i regeneruje ich strukturę. Dodatkowo, olej lniany znany jest z dobroczynnego wpływu na łagodzenie objawów łuszczycy skóry głowy oraz uporczywego łupieżu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.