Olej lniany…złoto wśród olejów…

ol44Olej lniany – pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, oddalając widmo jego chorób, nawilża i odżywia skórę, tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W dodatku, pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Jak go spożywać i dlaczego warto sięgnąć właśnie po niego?
Olej lniany powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego – rośliny oleistej pochodzącej z Bliskiego Wschodu. O jej zbawiennych właściwościach przekonali się już starożytni Egipcjanie, którzy wykorzystywali ją w celach leczniczych i zdrowotnych. Olej z niej wytwarzany stosowany był także w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie kobiety używały go do pielęgnacji skóry i włosów, a mężczyźni cenili jego właściwości wzmacniające. Obecnie również nie powinniśmy o nim zapominać. Szczególnie, że jest kopalnią cennych nienasyconych kwasów w optymalnych proporcjach. Kwasy tłuszczowe Omega-3 stanowią 60%, Omega-6 i Omega-9 razem 30%, a jedynie pozostałe 10 % stanowią tłuszcze nasycone

ol2

Czy olej lniany odchudza?
Osoby walczące ze zbędnymi kilogramami także powinny zwrócić uwagę na właściwości oleju lnianego. Lignany w nim zawarte, działają podobnie do żeńskich hormonów – estrogenów, które są odpowiedzialne za ważne funkcje organizmu, między innymi: regulację gospodarki węglowodanowej, redukowanie masy mięśniowej czy zwiększenie formowania tkanki kostnej. Jego spożycie przyczyni się do przyspieszenia metabolizmu, ułatwi on przekształcanie pożywienia w energię, zamiast w tłuszcz, a przy okazji oczyści wątrobę, pobudzając produkcję żółci rozkładającej tłuszcze oraz korzystnie wpłynie na trawienie, dzięki wysokiej zawartości błonnika.

Olej lniany a lignany:
Lignanyto fitoestrogeny, regulujące gospodarkę hormonalną, podobnie jak estrogeny.
Dieta bogata w lignany:
reguluje cykl miesięczny kobiet,
łagodzi objawy menopauzy,
łagodzi objawy zespołu napięcia miesiączkowego PMS,
zmniejsza ryzyko osteoporozy,
zmniejsza ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych,
zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet,
zmniejsza częstość powiększenia prostaty u mężczyzn.

ol3

Olej lniany: jak spożywać i przechowywać?

Olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno, nie należy go podgrzewać ani używać do smażenia, ponieważ nie tylko traci wtedy swoje cenne właściwości odżywcze, ale też staje się wręcz szkodliwy. Dzieje się tak, dlatego że olej ten charakteryzuje się niską temperaturą spalania. Aby móc skorzystać z jego zdrowotnych zalet, zaleca się przyjmować około 2 – 3 łyżek dziennie. Ma żółtą barwę i intensywny zapach, smak migdałowy i nieco cierpki. Można stosować go jako dodatek do sałatek, zup, kasz czy ziemniaków lub maczać w nim pieczywo. Aby zachować jego zdrowotne właściwości należy przechowywać go w ciemnej butelce, chronić przed działaniem słonecznym i trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po otwarciu olej lniany należy schować do lodówki i spożyć go w ciągu 1-2 miesięcy.

Nawilży i odżywi skórę od wewnątrz
Spożywanie oleju lnianego wpływa również zbawiennie na kondycję naszej skóry, nawilżając, odżywiając i dodając jej elastyczności. Zawarte w nim kwasy Omega-3 w pewnym stopniu aktywują naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV i zapobiegają oparzeniom słonecznym, choć nie zwalnia to nas od stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Olej lniany zawiera także witaminę E, która wyróżnia się dużą aktywnością antyutleniającą, w wyniku czego zabezpiecza organizm przed powstaniem stresu oksydacyjnego. Witamina ta, nazywana źródłem młodości, wpływa na poprawę bariery lipidowej naskórka, przez co skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia, dłużej pozostaje witalna. Zapobiega fotostarzeniu skóry, czyli przedwczesnym procesom starzenia się naskórka.

ol1

Czy wiesz, że…
Siemię lniane zawiera 700 !!! razy więcej lignanów niż inne gatunki roślin (lignany – roślinni prekursorzy hormonów tkankowych o właściwościach przeciw nowotworowych) – zawartość lignanów w różnych produktach
Olej lniany zawiera dwa razy więcej kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina
w 60 % nasz mózg zbudowany jest na bazie kwasów omega-3
już po kilku dniach stosowania oleju lnianego możemy przywrócić w organizmie homeostazę czyli równowagę

Zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych:
Badania laboratoryjne wykazały także, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach.
Umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn serii 1 i 3. Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.
Składniki oleju lnianego zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania przeprowadzone wśród pacjentów chorych na raka prostaty, którzy stosowali w diecie olej lniany przez około 5 tygodni wykazały spowolnione tempo podziałów komórek nowotworowych oraz wzrost szybkości ich obumierania.
Zawarte w oleju lignany wykazują silne działanie antyoksydacyjne.

Olej lniany tłoczony na zimno możecie kupić w naszym sklepie internetowym http://www.cosdlazdrowia.pl/

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.