Olej wytłaczany z nasion marchwi może być stosowany w wielu celach. Naturalna substancja ma korzystny wpływ na zdrowie i urodę, a jej regularne używanie jest w pełni bezpieczne dla organizmu. Jakie właściwości ma olej marchewkowy? Jak go stosować?
Czym jest olej marchewkowy?
Olej marchewkowy powstaje w procesie destylacji suszonych nasion marchwi za pomocą pary wodnej. Pozyskana w ten sposób substancja słynie z właściwości antybakteryjnych. Można używać go zarówno samodzielnie, jak i stosować go w połączeniu z innymi olejkami.
Zapach olejku jest łagodny, a kolor – pomarańczowo-czerwony. Preparat zawiera witaminy A, B1, B2, C, liczne minerały oraz beta karoten. Zawartość aż 600 rodzajów karotenów pozwala wykorzystywać olej marchwiowy jako naturalny samoopalacz, który dodatkowo uaktywnia fizjologiczne funkcje skóry.
Jak działa olej marchewkowy?
Olej marchewkowy stosowany zewnętrznie na skórę powoduje zmiękczenie jej zewnętrznej warstwy. Skóra odzyskuje wilgotność, dlatego substancję często spotyka się w składzie kremów nawilżających. Ponadto zmiękczona skóra jest podatniejsza na leczenie egzemy i innych problemów dermatologicznych.
Olej z nasion marchwi koi skórę, zapobiega powstawaniu zmarszczek i rozstępów. Powinno się używać go na noc, wsmarowując kilka kropli preparatu w skórę. Jeżeli skóra na ciele jest przesuszona, kilka kropli olejku dodaje się do balsamu i smaruje się nim całą powierzchnię skóry. Już po jednej aplikacji zauważy się znaczną poprawę nawilżenia oraz gładkości naskórka.
Zewnętrzne zastosowanie oleju marchewkowego polega również na odżywieniu włosów. Olejek zmieszany z mlekiem i miodem jest skuteczną odżywką, dzięki której pasma stają się gładkie i odpowiednio nawilżone nawet po zabiegach fryzjerskich, takich jak koloryzacja czy trwała ondulacja. Olej marchewkowy jest bogaty w witaminy A i E, które pobudzają włosy do wzrostu i dodają im blasku. Ponadto nawilżana jest skóra głowy, dzięki czemu znika uciążliwe swędzenie, a włosy rosną szybciej. Olejek stymuluje również krążenie krwi w skórze głowy i chroni czuprynę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i zanieczyszczeń.
Olej marchewkowy – działanie przy stosowaniu wewnętrznym
Olej z marchewki stosowany wewnętrznie działa przeciwwirusowo i antyseptycznie. Udowodniono jego skuteczność w leczeniu ran, wrzodów i innych problemów z układem pokarmowym, a także w zwalczeniu przeziębienia i grypy. Olej stymuluje krążenie i metabolizm, wpływając pozytywnie na gospodarkę hormonalną i skupienie. Ponadto substancja dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy chroni przed rozwojem nowotworów złośliwych jamy ustnej, żołądka i nerek.
Dzięki olejowi z marchwi odtruwa się organizm. Preparat detoksykuje krew, tkanki, wątrobę i nerki oraz eliminuje toksyny, między innymi kwas moczowy we krwi, tkankach i stawach. Stosowanie oleju marchwiowego pomaga w leczeniu reumatyzmu i zapalenia stawów. Poleca się też zażywanie oleju marchwiowego jako leku na stres. Przyjemny, kojący zapach marchwi wykorzystuje się w aromaterapii, a picie olejku łagodzi bóle mięśni i zmniejsza napięcie emocjonalne.
Olej marchewkowy – gdzie kupić?
Przed zakupem oleju marchwiowego powinno znaleźć się renomowany sklep ze zdrową żywnością i suplementami. Jest to jedyne miejsce, w którym kupi się olej przechowywany w prawidłowy sposób. Buteleczka z preparatem powinna być przez cały czas szczelnie zakręcona i przechowywana bez dostępu światła i powietrza. Olej marchewkowy należy zużyć jak najszybciej, gdyż jest produktem nietrwałym, wysoce wrażliwym na tlen i promieniowanie UV.
Olej marchewkowy – przeciwwskazania
Olej z nasion marchwi mogą stosować wszyscy bez względu na wiek i płeć. Jeżeli zamierza się stosować preparat zewnętrznie, powinno się wykonać test skórny. Kroplę oleju umieszcza się na skórze i odczekuje się dobę. Pojawienie się podrażnień, zaczerwienienia lub wysypki oznacza, że organizm źle toleruje olej marchwiowy. Po użyciu preparatu do opalania skóra może mieć pomarańczowy odcień, lecz po upływie 2-3 dni nabiera złocistego lub brązowego odcienia w zależności od posiadanej karnacji.