Olej neem jest pozyskiwany z tłoczonych na zimno nasion miodlii indyjskiej. Drzewo to pochodzi z Indii, a jego niezwykłe właściwości są tam znane od tysięcy lat. W związku z tym olej neem znajduje szerokie zastosowanie m.in. w preparatach medycyny ajurwerdyjskiej. Sprawdźmy więc dlaczego olej neem w Indiach jest określany mianem największego daru natury.
Olej neem – skład i właściwości
Olej neem posiada ciemnożółtą, niekiedy brązową, barwę i ciągliwą konsystencję. Jego cechą charakterystyczną jest mocny, specyficzny zapach. W przeważającej części składa się on z kwasu oleinowego zaliczanego do grupy jendonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9. Ponadto olej neem w mniejszej ilości zawiera kwas palmitynowy, kwas linolowy, kwas stearynowy oraz kwas linolenowy. Jednak jego najcenniejszym składnikiem jest azadirachtyna – związek o właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych i przeciwpasożytniczych. Olej neem jest także bogatym źródłem przeciwutleniaczy, w tym cennej dla zdrowia witaminy E.
Ze względu na swój bogaty skład olej neem wykazuje korzystne działanie zarówno na skórę, jak i na włosy.
Działanie oleju neem na skórę:
- dogłębnie nawilża i niweluje oznaki przesuszenia
- spowalnia procesy starzenia
- pomaga w walce z trądzikiem
- łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry
- działa przeciwgrzybicznie
- przyśpiesza gojenie drobnych ran, skaleczeń i oparzeń
Działanie oleju neem na włosy:
- głęboko nawilża włosy i skórę głowy
- przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek
- zapobiega wypadaniu włosów
- działa przeciwłupieżowo
Jak stosować olej neem?
Olej neem może być stosowany w domowej pielęgnacji skóry i włosów zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do innych produktów pielęgnacyjnych, jak kremy, maseczki czy szampony. W połączeniu z wazeliną może także służyć jako środek łagodzący drobne rany i skaleczenia, a po zmieszaniu z wodą jako specyfik odstraszający mrówki czy owady.