Olej palmowy – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Dlaczego tak dużo mówi się o oleju palmowym? I jaki wpływ na nasze zdrowie może wywierać niniejszy produkt? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Chociaż od kilku lat nie cieszy się dobrą prasą, olej palmowy nadal wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym na szeroką skalę. Wszystko to za sprawą niskich kosztów produkcji oraz wielości zastosowań nie tylko spożywczych, ale również kosmetycznych. Niestety, zarówno spożywanie niniejszego produktu, jak i konsekwencje ekologiczne związane z jego produkcją, zdają się być zbyt kosztowne. Dlatego też, już dziś powinniśmy zadać sobie pytanie, jak ograniczyć spożywanie utwardzonego oleju palmowego w swojej codziennej diecie.

Olej palmowy – czym jest i gdzie możemy go znaleźć?

Olej palmowy to produkt należący do grupy stałych olejów roślinnych. Wytwarzany jest z miąższu lub nasion olejowca gwinejskiego. W procesie pierwszego tłoczenia, olej ten przybiera złocistą, żółtawo-brązową barwę. Okazuje się, że w tej formie, olej palmowy wykazuje szereg wartościowych składników odżywczych, niemniej jednak nie jest trwały. Dlatego też, koncerny spożywcze decydują się na jego rafinację, tym samym nie tylko przedłużając jego zdatność do spożycia, ale również pozbawiając go składników odżywczych, w ich miejsce tworząc szkodliwe produkty reakcji chemicznych.

Ze względu na niskie koszty otrzymywania, olej palmowy wykorzystywany jest podczas wyrobu wielu produktów, nie tylko tych spożywczych. Znaleźć możemy go między innymi w:

  • Ciasteczkach;
  • Batonach;
  • Chipsach, chrupkach, paluszkach, krakersach;
  • Kremach czekoladowych oraz orzechowych;
  • Żelkach, lodach;
  • Gotowych sosach warzywnych;
  • Kostkach rosołowych, zupkach w proszku;
  • Świecach, pomadkach ochronnych, kremach;
  • Mrożonych pizzach oraz innych gotowych przekąskach typu Fast Food.

Utwardzony olej palmowy a zdrowie

Podczas procesu rafinacji, dochodzi do reakcji chemicznych, których efektem jest powstanie tłuszczów trans wykazujących niezwykle negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Okazuje się, że regularne dostarczanie do organizmu utwardzonego oleju palmowego jest w stanie przyczynić się do:

  • Podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu (LDL);
  • Obniżenia wartości „dobrego” cholesterolu (HDL);
  • Zwiększenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II;
  • Zwiększenia ryzyka rozwoju miażdżycy oraz innych zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego;
  • Zwiększenia ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości oraz chorób im towarzyszących.

Najnowsze badania donoszą również, iż zawarte w oleju palmowym pochodne glicerolu, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości. Dlatego też, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, aby starać się wyeliminować lub w znacznym stopniu ograniczyć spożywanie niniejszego produktu w swojej codziennej diecie.

Olej palmowy a środowisko

Okazuje się, że kontrowersje wokół oleju palmowego nie ograniczają się wyłącznie do jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Sprzeciw wzbudzają również kwestie związane z jego produkcją. Stale zwiększająca się powierzchnia upraw olejowca gwinejskiego stanowi powód zatrważającej zagłady lasów deszczowych, a co z tym idzie zwierząt je zamieszkujących. Wystarczy jednak znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na niniejszy produkt, aby powstrzymać niniejszy proces stanowiący jedną z przyczyn zatrważającej zmiany klimatu.

Nierafinowany olej palmowy

Naturalny olej palmowy, czyli taki, który nie został poddany szkodliwym obróbkom termicznym, to doskonałe źródło karotenoidów, które korzystnie oddziałują na wygląd i kondycję naszej skóry oraz układ wzrokowy. W nieprzetworzonym oleju palmowym znajdziemy między innymi: beta-karoten, witaminę A, E oraz K, flawonoidy, koenzym Q10 oraz likopen.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.