Olej tamanu- naturalny kosmetyk na problemy skórne

Olej tamanu to olej z drzewa o takiej samej nazwie, rosnącego w tropikalnych regionach południowej Azji, Afryki i Pacyfiku. Kiedyś drzewo to było uważane za święty podarunek od natury, a ludy Polinezji wierzyły, że kryli się w nim niewidoczni bogowie. Wykorzystywano zarówno korę, liście, jak i owoce drzewa tamanu w leczeniu chorób i dolegliwości. Legenda o jego cudownych właściwościach przetrwała do dziś…

Olej z drzewa tamanu
Najbardziej cennym produktem, otrzymywanym z drzewa tamanu, jest olej. Pozyskuje się go poprzez wytłaczanie wysuszonych pestek z dojrzałych owoców. Aby otrzymać 5 kg tłoczonego na zimno oleju tamanu, potrzebne jest aż 100 kg owoców. Dlatego olej ten należy do jednego z droższych.

A jak się ma tradycyjna wiara w niezwykłe właściwości oleju tamanu do badań naukowych?
Badania dowiodły, że olej tamanu zmniejsza widoczność blizn. Już krótkotrwałe stosowanie powoduje, że stan skóry poprawia się. Wynika to z nietypowych, charakterystycznych jedynie dla tego oleju, związków chemicznych. Jest to kwas kalofillowy i kallofilloidyna. Te naturalne flawonoidy mają działanie gojące, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwobrzękowe.
Olej tamanu jest jednym z bio-olejów, dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki swojemu unikalnemu składowi pomaga w przywróceniu równowagi zarówno suchej, jak i tłustej skóry. Dodatkowo, dzięki obecności fitosteroli, olej wzmacnia barierę lipidową skóry, hamuje ubytek wody, działa regenerująco i przeciwzapalnie.
Badania dowiodły też, że olej tamanu wspomaga leczenie wyprysków i trądziku, przyśpiesza regenerację naczyń krwionośnych i poprawia napięcie skóry.
Stosując olej tamanu należy pamiętać, że jest on dość tłusty, posiada intensywny zapach i ciemny kolor. Nie należy go podgrzewać. Zdarza się, że olej uczula.

Jak stosować olej tamanu?
Olej tamanu stosuje się na twarz. Jest polecany osobom, mającym tłustą, lub mieszaną cerę, ze skłonnościami do wyprysków. Olej, w postaci nierozcieńczonej, należy stosować punktowo. Pomaga w leczeniu wyprysków, łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu zaskórników. Można go używać na powieki, gdyż nie podrażnia oczu.
Z kolei stosowanie oleju tamanu na włosy powoduje, że skóra głowy przestaje swędzieć. Sprawdza się to także w przypadku problemów z łupieżem.
Olej tamanu można stosować także na skórę całego ciała. Jest niezastąpiony w leczeniu otarć, podrażnień, poparzeń słonecznych, grzybicy stóp i odmrożeń.

Oryginalny olej tamanu znajdziecie w sklepie:

cdz-logo

Nie na darmo mówi się, że to, czego dostarcza nam natura, jest najbezpieczniejsze i najzdrowsze dla naszego organizmu. Jednym z takich darów natury jest olej tamanu, którego dobroczynne właściwości były znane już wiele wieków temu. Teraz sami możemy przekonać się o jego pozytywnym wpływie na nasze ciało, sprawdzając ile prawdy kryją stare legendy ludów Polinezji…

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.