W dzisiejszych czasach drzewo herbaciane jest uprawiane na szeroką skalę, ze względu na duże zainteresowanie olejkiem eterycznym pozyskiwanym z tego surowca, który zawiera ponad 90 związków aktywnych.
Olejek herbaciany uzyskuje się w procesie destylacji z parą wodną świeżych liści i gałązek drzewa herbacianego. Charakteryzuje go świeży, ziołowy zapach oraz bezbarwny lub jasnożółty kolor.
Właściwości olejku z drzewa herbacianego
- Podstawowym związkiem aktywnym zawartym w olejku herbacianym jest 4-terpineol (oraz jego pochodne), który wykazuje działanie antyseptyczne (przeciwbakteryjnie).
- Zawiera też w składzie sporą ilość monoterpenów, seskwiterpenów i ich pochodnych.
Stosowanie
Olejek z drzewa herbacianego jest to jeden z niewielu olejków, które mogą być stosowane bez rozcieńczenia.
Stopy:
- Grzybica stóp: wcierać olejek w skórę objętą zmianami grzybiczymi, co najmniej 2 razy dziennie. Po ustąpieniu objawów stosować profilaktycznie 1 – 2 razy tygodniowo.
- Grzybica paznokci: wcierać przez 20-30 sekund co najmniej 2 razy dziennie.
- Pocenie stóp oraz pękanie skóry na piętach: moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem 30 kropli olejku.
Skóra:
- Trądzik: przetrzeć wypryski olejkiem herbacianym, po uprzednim dokładnym umyciu twarzy.
- Zmiany skórne: miejsce chorobowo zmienione należy przemywać wacikiem zmoczonym letnią wodą i skropionym kilkoma kroplami olejku herbacianego.
- Łupież: dodać do szamponu kilka kropli olejku, jednorazowo przed każdym zastosowaniem. Dodatkowo można zrobić maskę na włosy i skórę głowy, wcierając w nią roztwór o stężeniu 10-15 kropli olejku na 100 ml wody, po 30 minutach, spłukać.
- Opryszczka: 3-4 razy dziennie, zmoczony w letniej wodzie wacik nasączyć kilkoma kroplami olejku, przecierać zmienione chorobowo miejsca.