Olejki eteryczne jako forma aromaterapii

Jakie są najcenniejsze właściwości olejków eterycznych? I które z nich warto wykorzystać do przeprowadzenia zabiegu aromaterapii? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, ciekawe informacje na temat olejków eterycznych znajdziesz w dalszej części tekstu.

Olejki eteryczne znajdują coraz częstsze zastosowanie w naszych domach. Są wykorzystywane nie tylko do przygotowania aromatycznej kąpieli, ale również do wzbogacania zapachu prania oraz odświeżania powietrza. Wiele z dostępnych olejków eterycznych wykazuje również cenne właściwości pielęgnacyjne, które korzystnie wpływają na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Są doskonałym składnikiem aromaterapii oraz uzupełnieniem relaksującego masażu. A co jeszcze warto wiedzieć na temat olejków eterycznych?

Czym są olejki eteryczne i jakie mogą mieć zastosowanie?

Olej eteryczny to produkt otrzymywany z wyciągu z drzew, kwiatów i krzewów, które spotkać możemy w różnych zakątkach świata. I chociaż poszczególne olejki różnią się swoim składem, wszystkie powstają poprzez destylację parową, ekstrakcję (dokonywaną przy pomocy rozpuszczalników) lub wyciskanie. Olejki eteryczne dostają się do naszego organizmu na wiele sposobów, między innymi poprzez skórę.

Niniejszy produkt możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów, jednak najczęstszym z nich jest aromaterapia, którą możemy wykonywać poprzez:

  • Tradycyjny komin do aromaterapii (z niecką oraz walcem, w którym umieszcza się świeczkę);
  • Nawilżacz powietrza, do którego dodajemy kilka kropel wybranego olejku eterycznego; aby w kilka chwil po naszym domu rozniosła się odprężająca woń;
  • Odprężający masaż, zapewniający nam zarówno skuteczne rozluźnienie mięśni, jak i ukojenie nerwów po ciężkim dniu pracy;
  • Aromatyczną kąpiel, poprzez dodanie do gorącej wody kilku kropel ulubionego olejku, który będzie uwalniał się przez długi czas.

Dla tych osób, które pragną zachować zapach ulubionego olejku na swojej skórze, proponujemy dodanie kilku kropel produktu do balsamu do ciała lub oliwki.

Jaki olejek eteryczny wybrać?

Szeroki wybór olejków eterycznych sprawia, że ciężko jest się zdecydować na jeden produkt. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Ciebie listę, naszym zdaniem najciekawszych zapachów, które z pewnością przypadną Ci do gustu i sprawią, że w kilka chwil zaznasz błogiego uczucia odprężenia po ciężkim dniu pracy.

Propozycja nr 1. Olejek z drzewa herbacianego: charakteryzujący się świeżym ziołowym zapachem. Jest składnikiem licznych kosmetyków do pielęgnacji cery dotkniętej zmianami trądzikowymi;

Propozycja nr 2. Olejek lawendowy: to jeden z najchętniej wybieranych produktów. Posiada właściwości odprężające, dlatego też idealnie sprawdzi się podczas masażu lub kąpieli;

Propozycja nr 3. Olejek cytrynowy: charakteryzujący się przyjemnym, świeżym zapachem. Szybko wprowadzi nas w dobry nastrój i doda nam mnóstwo pozytywnej energii;

Propozycja nr 4. Olejek bergamotowy: świetnie sprawdza się zarówno podczas zabiegu aromaterapii, jak i w łagodzeniu zmian skórnych. Jest produktem w 100% naturalnym o silnych właściwościach aseptycznych.

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.