Orzechy-pomocne w zrzucaniu zbędnych kilogramów…

orrrr

Dawniej orzechy uchodziły za symbol szczęścia i mądrości. Były przysmakiem mędrców i intelektualistów. Nie bez powodu podczas świąt Bożego Narodzenia orzechy zawsze gościły na stołach. Oprócz tego, że ładnie wyglądały, miały zapewnić domowi dobrobyt, pomyślność i mądre gospodarzenie. Orzechy ponadto są świetnym składnikiem wszelkich diet odchudzających…

Orzechy obniżają poziom „złego” cholesterolu
Już kilka orzechów dziennie wystarczy, by dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), regulujących metabolizm i zapobiegających gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Szczególnie cenny jest zawarty w orzechach włoskich kwas alfa-linolowy oraz ubichinon z migdałów – obydwa te związki przyczyniają się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi (LDL).
Ponadto orzechy są prawdziwą „bombą” witaminową, zawierają też znaczne ilości składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy fosfor. Już ok. 30 g orzechów lub migdałów zaspokoi dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę E oraz magnez.

orrze

Orzechy obniżają poziom cukru we krwi
Poza utrzymywaniem w ryzach poziomu „złego” cholesterolu, obniżają też poziom cukru we krwi, poprawiają pamięć i koncentrację oraz przeciwdziałają smutkom i lękom. Naukowo udowodniono, że osoby, które jadają orzechy w różnej postaci 5 razy w tygodniu są o ponad 20% mniej narażone na ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby serca.
Aby orzechy dawały nam to, co w nich najlepsze, trzeba je odpowiednio przechowywać. Wbrew temu, co twierdzą nasze babcie, orzechów nie można przechowywać latami. A już na pewno nie w wilgotnym miejscu, gdzie są doskonałą pożywką dla pleśni.
Jeśli nie przepadasz za orzechami włoskimi, sięgnij po orzechy laskowe czy migdały. Do wyboru masz też nerkowce, kasztany jadalne i wiele innych.

Warto pamiętać o kaloriach (zawartość w 100 g)
Orzechy włoskie – 645 kcal
Orzechy pistacjowe – 589 kcal
Orzechy laskowe – 640 kcal
Orzechy ziemne – 560 kcal
Orzechy nerkowca – 566 kcal
Migdały – 570 kcal
Kasztany jadalne – 174 kcal

Dzienna porcja
Aby odczuć korzyści ze spożywania orzechów wystarczy codzienna 30-gramowa porcja. Na taką ilość mogą sobie pozwolić nawet osoby odchudzające się. Orzechy najlepiej jadać surowe, nieprzetworzone, a więc bez dodatku soli, cukru czy karmelu. Orzechy prażone lub pieczone w mogą mieć nieco niższą wartość odżywczą, są jednak wyjątkowo chrupiące i świetnie sprawdzają się jako dodatek do potraw.

orze

Ciekawostki:
-w ciągu dnia warto podgryzać orzechy, gdyż zaspokajają głód i pomagają odbudować mięśnie.
-orzechy to porcja zdrowia, zawierają białko, tłuszcze jednonienasycone, błonnik, magnez, kwas foliowy, fosfor oraz skuteczną broń przeciw zmarszczkom, czyli witaminę E
-migdały są szczególnie wartościowe ponieważ już mała garść tego rodzaju orzechów, pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę E i prawie 20 proc. dziennej normy magnezu
-po zjedzeniu migdałów przez kilka godzin utrzymuje się uczucie sytości. Warto więc włączyć do swojego menu orzechy i migdały jako zdrową przekąskę między głównymi posiłkami

Wybrane rodzaje orzechów takich jak: nerkowce,orzechy pecan, brazylijskie, włoskie, migdały możecie kupić w sklepie internetowym cosdlazdrowia.pl

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.