Jak może wpływać na nasze zdrowie? I która z nich skrywa w sobie najwięcej cennych wartości odżywczych? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat papryki znajdziesz w poniższym artykule.
Sezon wakacyjny to idealny moment na wprowadzenie dużych ilości papryki do swojej codziennej diety. Niniejsze warzywo sprawdza się doskonale nie tylko w formie dodatku do kanapki lub świeżej sałatki, ale również idealnie nadaje się do przygotowywania pożywnych zapiekanek warzywnych oraz pełnych smaku zup. Warto wiedzieć, że papryka, jako jedno z nielicznych warzyw, jest w stanie zachować swoje cenne właściwości i wartości odżywcze nawet w procesie gotowania, czy duszenia. A co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat tego smacznego warzywa?
Papryka – jakie wartości odżywcze w sobie skrywa?
Papryka (bez względu na swój kolor) stanowi cenne źródło witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niemniej jednak, zawartość energii, błonnika oraz niektórych witamin może różnić się w zależności od koloru papryki jaki wybieramy.
W PAPRYCE CZERWONEJ (w porcji 100g): znajdziemy około 31 kalorii; 0,99 grama białka; 0,30 grama tłuszczu; 6,03 gramów węglowodanów oraz 2,1 gramy błonnika. Ponadto, niniejsze warzywo jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu blisko 127,7 miligramów witaminy C; 12 miligramów magnezu; 26 miligramów fosforu; 211 miligramów potasu i 7 gramów wapnia.
W PAPRYCE ZIELONEJ (w porcji 100g): znajdziemy około 20 kalorii; 0,86 grama białka; 0,17 grama tłuszczu; 4,64 gramy węglowodanów oraz 1,7 grama błonnika. Ponadto, niniejsze warzywo jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu blisko 80,4 miligramów witaminy C; 10 miligramów magnezu; 12 miligramów fosforu; 175 miligramów potasu i 10 gramów wapnia.
W PAPRYCE ŻÓŁTEJ (w porcji 100g): znajdziemy około 27 kalorii; 1,0 gram białka; 0,21 grama tłuszczu; 6,32 gramów węglowodanów oraz 0,9 grama błonnika. Ponadto, niniejsze warzywo jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu blisko 183,5 miligramów witaminy C; 12 miligramów magnezu; 24 miligramy fosforu; 212 miligramów potasu i 11 gramów wapnia.
Papryka – jakie są jej najcenniejsze właściwości zdrowotne?
Ze względu na bogatą zawartość cennych witamin i składników mineralnych, regularne spożywanie świeżej papryki może przyczynić się do znacznej poprawy funkcjonowania naszego organizmu, między innymi poprzez:
- Wzmocnienie odporności;
- Hamowanie procesu starzenia się komórek;
- Poprawę kondycji naczyń krwionośnych;
- Obniżenie poziomu złego cholesterolu i ciśnienia krwi (a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu krążenia w przyszłości, np. miażdżycy);
- Zmniejszanie bólu głowy (papryka ostra);
- Wspomożenie funkcjonowania układu pokarmowego.
Papryka – zastosowanie w kuchni
Paprykę możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów. W okresie letnim warto przyrządzić z niej pożywne leczo lub ostrą zupę. Dodatkowo, papryka doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju sałatek. Bez przeszkód możemy przygotować ją na grillu w towarzystwie dojrzałej cukinii oraz pieczarek. Dla tych, którzy chcą zatrzymać smak lata na dłużej proponujemy przygotowanie smacznych i kolorowych przetworów z niniejszych warzyw.
Poznaj przepis na smaczne i proste leczo w wersji wegańskiej
Jakich składników potrzebujesz?
- 1 papryki zielonej;
- 1 papryki żółtej
- 1 papryki czerwonej;
- 1 cukinii;
- 1 cebuli czerwonej;
- 2 pomidorów malinowych;
- Łyżeczki oliwy z oliwek;
- Garści pestek dyni;
- 2 łyżeczek koncentratu pomidorowego;
- Łyżki syropu z agawy lub miodu;
- Szczypty lubczyku;
- Szczypty pieprzu;
- 2 łyżeczek papryki ostrej w proszku.
Jak przygotować leczo w wersji wegetariańskiej?
Krok I: Paprykę dokładnie opłucz i pokrój w paski;
Krok II: Cebulkę pokrój w cienkie pióra i podsmaż razem z papryką na patelni, dodając niewielką ilość oliwy z oliwek oraz dwie łyżeczki papryki ostrej w proszku;
Krok III: Po upływie 5 minut, dodaj na patelnię pokrojoną w kostkę cukinię;
Krok IV: Koncentrat pomidorowy wymieszaj z miodem, lubczykiem oraz szczyptą pieprzu;
Krok V: Pomidory pokrój w kostkę i dodaj do leczo;
Krok VI: Na koniec do leczo dodaj przecier z przyprawami oraz pestki dyni;
Krok VII: Całość smaż na małym ogniu przez około 5 minut.
Życzymy Smacznego!