Pielęgnacja włosów zero waste

Pielęgnacja włosów zero waste jest możliwa. Jedną z najważniejszych zasad tej ideologii jest kupowanie mniejszej ilości rzeczy i unikanie plastikowych opakowań. Często staje się to wyzwaniem, gdy przychodzi do uzupełnienia zapasów w łazience. O ile bowiem żel pod prysznic łatwo zastąpić naturalnym mydłem, o tyle z szamponem i odżywką jest już kłopot. Tymczasem wystarczy przekonać się do nowości i odrobinę zmienić swoje nawyki, aby raz na zawsze pozbyć się z domu produktów do włosów w plastiku.

Z tego artykułu dowiesz się:
– czym zastąpić szampon w plastikowej butelce
– czym się różni szampon w kostce od mydła do włosów

– jak wygląda eko pielęgnacja włosów
– co to jest olejowanie włosów (dla początkujących)
– po co nam octowe płukanki do włosów.

 

Pielęgnacja włosów – zero waste – Szampon w kostce

Szampony w kostce (choć nie zawsze w kształcie kostki) dostępne są w ofercie niektórych mydlarni lub naturalnych drogerii w Polsce i za granicą. Trzeba je zamawiać przez internet, ale producenci pakują je ekologicznie i często umożliwiają odbiór osobisty. Szampony w kostce mają wszystkie zalety płynnego, a nawet więcej, są bowiem wyprodukowane z użyciem naturalnych produktów, często z dodatkiem wspaniale działającego na włosy oleju rycynowego. Do tego pięknie pachną i oryginalnie wyglądają. Jeśli raz spróbujesz, prawdopodobnie nigdy nie wrócisz do tradycyjnego szamponu.

 

Mydło do włosów

Mydło do włosów nie jest tym samym, co szampon w kostce. Mydło ma inne pH i w związku z tym najczęściej wymaga wykonania płukanki z octu. Jest to proste i wspaniale wpływa na wygląd włosów: wystarczy wymieszać łyżkę octu jabłkowego w szklance przegotowanej wody i wykorzystać do ostatniego płukania włosów. Zapach szybko wywietrzeje, a włosy będą czyste dzięki mydełku i lśniące po płukance. Mydło do włosów, w odróżnieniu od szamponów, nie zawiera SLS i SLES, jest to więc idealny wybór dla osób, które chcą ich unikać. Mydło do włosów znakomicie zastępuje też żel do golenia, więc jak widzisz, pielęgnacja włosów zero waste nie jest trudna.

 

Octowa płukanka

Wspomniana wyżej płukanka z octem wyrównuje pH skóry głowy i domyka łuski włosów, dzięki czemu stają się one gładkie i lśniące. Jeśli masz długie lub gęste włosy, użyj oczywiście więcej niż jednej szklanki wody – na przykład litrowego słoika. Ekologiczny ocet jabłkowy lub inny owocowy jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem. Jeśli nie chcesz robić płukanek, wybierz szampon w kostce zamiast mydła do włosów.

pielęgnacja włosów zero waste

Pielęgnacja włosów – zero waste. Olejowanie włosów

Olejowanie to wspaniały, naturalny sposób na odżywianie włosów bez użycia odżywki. Jest proste i wymaga jedynie tego, żeby podczas jego wykonywania być w domu; jeśli chcesz szybko umyć głowę i wyjść, olejowanie zostaw na inny dzień.

Na początek warto ustalić porowatość włosów. Służą do tego testy dostępne w internecie. Można także wykonać test ze szklanką wody, choć nie wszyscy uważają go za miarodajny: do szklanki z wodą wrzucasz jeden wyrwany włos lub jego dwu- trzycentymetrowy fragment i obserwujesz, jak chłonie wodę. Jeśli szybko idzie na dno szklanki, masz włosy wysokoporowate. Takim włosom dobrze służy olej lniany, sojowy lub z pestek winogron. Jeśli włos powoli zapada się pod wodę, ale nie na samo dno, włosy są średnioporowate i dobrze im posłuży oliwa z oliwek lub olej migdałowy. Włos, który nie tonie, jest niskoporowaty i najlepiej przyjmie olej kokosowy lub masło shea.

Olejowanie polega na nałożeniu na włosy około 1 łyżki odpowiedniego oleju i pozostawienie na co najmniej godzinę. Następnie zwyczajnie myjemy głowę szamponem. Jeśli nie martwisz się o pościel, możesz pozostawić olej na całą noc i zmyć go rano. Działanie oleju będzie skuteczniejsze, jeśli zawiniesz głowę z ręcznik, folię (na krótko) lub, najlepiej, w bawełnianą tkaninę, na przykład stary t-shirt. Najlepsze efekty osiąga się po kilku tygodniach regularnego olejowania. Połączenie wszystkich sposobów na pielęgnacje włosów metodą zero waste niesie dlatego ze sobą wiele korzyści.

 

Odżywka

Regularnie olejowane włosy zwykle nie potrzebują odżywki, a płukanka z octem zastępuje wygładzające kosmetyki stosowane bez spłukiwania. Jeśli jednak chcesz ją stosować, poszukaj firmy, która oferuje odżywkę do włosów w kostce. Może ona wymagać nieco dokładniejszego spłukiwania, ale poza tym sprawdzi się doskonale i nie będzie opakowana w plastikową butelkę.

 

Jak widać, pielęgnacja włosów bez produkowania dodatkowych śmieci jest możliwa i wcale nie musi być trudna. Przekonaj się więc do produktów w kostce i naturalnej pielęgnacji. A kiedy będziesz wdychać piękny zapach swojego nowego, ekologicznego szamponu, pomyśl o tym, że od tej pory wyrzucasz rocznie o kilkadziesiąt plastikowych butelek mniej. Dobra robota! Świetne produkty na włosy znajdziesz również na stronie internetowej www.cosdlazdrowia.pl/skora-i-wlosy.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.