Pierzga pszczela – czym jest i na co pomoże?

Pierzga pszczela jest jednym z wartościowszych produktów, jakie powstają dzięki pracy pszczół, a jej cena znacznie przewyższa cenę miodu. Pierzga jest przetworzonym przez pszczoły pyłkiem kwiatów. Stanowi pożywienie głównie dla pszczoły matki i młodych owadów na czas jesieni i zimy.

Co zawiera pierzga pszczela?

Pierzga pszczela składa się głównie z pyłku kwiatowego, miodu i śliny pszczół. W plastrach owady woskują zebrany pyłek, który pod wpływem wysokiej temperatury panującej w ulu przechodzi fermentację mlekową.

Dzięki temu procesowi finalny produkt, jaki otrzymujemy, czyli pierzga zawiera:

  • peptydy i aminokwasy
  • cukry proste
  • kwas mlekowy, który chronią ją przed zepsuciem
  • szereg witamin, w tym witaminę C, B1, B2, B3, B6, B12, A, PP, K, E, H, D
  • magnez, żelazo, miedź, cynk, potas, fosfor, czy sód

Wszystkie te składniki są łatwo przyswajalne dla ludzkiego organizmu.

pierzga pszczela

W czym pomoże?

Imponujący skład mikrobiologiczny pierzgi wspiera układ odpornościowy człowieka. Witaminy z grupy B korzystnie działają na system nerwowy i wspierają koncentrację, dlatego pierzgę poleca się stosować w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego.

Pierzga pszczela jest wykorzystywana w tzw. apiterapii, czyli niekonwencjonalnym sposobie leczenia za pomocą produktów pszczelich.

Antyoksydanty zawarte w pierzdze spowalniają procesy starzenia i działają przeciwanemicznie.

Jak stosować pierzgę?

Pierzga, choć podobnie jak miód pochodzi od pszczół, to nie jest aż tak słodka. Ma charakterystyczny lekko kwaskowaty smak. Można ją przeżuwać lub zalewać przegotowaną wodą, miodem albo mlekiem.

Pierzgę pszczelą można kupić w sklepach ze zdrową żywnością np. tutaj.

Warto sobie uświadomić, że codzienna dieta powinna być urozmaicona o produkty nieprzetworzone, pochodzenia naturalnego, o dużej biodostępności, które zawierają sporą dawkę składników odżywczych. I do takich właśnie należy pierzga pszczela.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.