Piperyna jest alkaloidem, który występuje w pieprzu czarnym. To właśnie zajej sprawą pieprz ma charakterystyczny, ostry smak. Jak działa piperyna na ludzki organizm?
Co to jest piperyna i gdzie występuje?
Piperyna jest związkiem, który aż w 98 procentach odpowiada za ostry i piekącym smak pieprzu czarnego. Alkaloid występuje w wierzchniej warstwie ziarenek, dlatego najsilniejsze wrażenie ostrości uzyskuje się po zmieleniu lub rozgryzieniu owoców pieprzu. Piperyna występuje również w innych odmianach pieprzu, jednak w mniejszej ilości.
Piperyna – właściwości odchudzające
Jeżeli chodzi o wpływ, jaki wywiera na ludzki organizm piperyna właściwości związku są doceniane głównie w procesie odchudzania. Piperyna na odchudzanie wielotorowo pomaga w redukcji wagi. Związek hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Suplementy z piperyną przyspieszają pojawianie się efektów diety, a także zwiększają tempo metabolizmu w niektórych partiach mięśni. Piperyna z kurkumą, kapsaicyną lub l-karnityną daje uczucie sytości, dzięki czemu stosujące ją osoby mają mniejszą ochotę na niezdrowe przekąski.
Piperyna z pieprzu czarnego pobudza wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i ułatwia procesy trawienne. Ponadto związek jest naturalnym termogenikiem – podnosi temperaturę ciała, co przekłada się na wzrost liczby spalanych kalorii w ciągu dnia. Osoby stosujące piperynę na odchudzenie wybierają ją również z powodu właściwości podnoszących wydolność fizyczną organizmu – treningi redukujące wagę ciała stają się dzięki temu mniej wyczerpujące.
[related-post]
Piperyna a przyswajanie witamin
Stosowanie piperyny pobudza zakończenia czuciowe w przewodzie pokarmowym, co zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Tym samym, jedzenie jest lepiej trawione, a zawarte w nim witaminy – lepiej przyswajane przez organizm. Piperyna na diecie odchudzającej ma więc szczególne znaczenie – alkaloid zwiększa wchłanianie niezbędnych witamin, dzięki czemu ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Dzięki stosowaniu piperyny na odchudzanie, skóra jest chroniona przed utratą jędrności i zdrowego wyglądu. Suplementy z piperyną zwiększają wchłanianie selenu, witaminy B, koenzymu Q10 i beta-karotenu.
Piperyna – jak stosować?
Na pytanie jak stosować piperynę, dietetycy odpowiadają, że suplementy przyjmuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chce się zrzucić nadmiar kilogramów i rozbudować mięśnie, wskazane jest stosowanie piperyny w ilości 5-10 mg dwa razy na dzień przez okres 3 miesięcy. Po tym okresie powinno się przerwać stosowanie suplementu. Do kuracji można wrócić po upływie co najmniej jednego miesiąca.
„Piperyna jak stosować” – to pytanie jest ważne również w kontekście sposobu przyjmowania suplementu. Preparaty odchudzające z piperyną powinno się stosować każdego ranka przed śniadaniem, a następnie przed treningiem. Połączenie zażywania piperyny z niskokaloryczną dietą i aktywnością fizyczną umożliwia zrzucenie w ciągu miesiąca od 4 do 6 kg w zależności od wielkości nadwagi i początkowego tempa metabolizmu.
Suplementy z piperyną i kurkumą, kapsaicyną lub l-karnityną mogą być zażywane przez kobiety i mężczyzn bez względu na wiek, wagę ciała i kondycję fizyczną. Wskazane jest zachowanie ostrożności w przypadku chorób układu krążenia – przed rozpoczęciem kuracji powinno się udać na wizytę do lekarza i upewnić się, czy piperyna w tabletkach będzie bezpieczna. Zabronione jest przyjmowanie alkaloidu przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.
Piperyna – skutki uboczne stosowania
W przypadku naturalnych suplementów odchudzających, takich jak piperyna skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko – najczęściej dotyczą osób, które cierpią na nietolerancję związku. Niewskazane jest przyjmowanie alkaloidu w połączeniu z lekami opartymi na digokstynie i fenytoinie, gdyż piperyna utrudnia ich usuwanie z wątroby. Połączenie suplementacji piperyny z zażywaniem jednego z wymienionych leków może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu.