Plamka krwi w jajku wywołuje strach, niesmak, a wręcz obrzydzenie. Wiele osób mówi, że to nierozwinięty zarodek lub pełna bakterii krew. Okazuje się jednak, że plamka to całkowicie inna sprawa. Sprawdź, czy należy się jej obawiać?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy plamka krwi w jajku to faktycznie zarodek?
- Czym jest tajemnicza plamka?
- Skąd wzięła się ona w jajku?
- Co na temat jaj kurzych z krwią mówią badania?
- Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem?
Czy plamka krwi w jajku to faktycznie zarodek?
Pojawienie się krwistej plamki w jajku nie sprzyja apetytowi. Po jej zauważeniu często znika ochota na jajecznice czy omleta. Wielu utożsamia plamkę krwi z zarodkiem, czyli rozwijającym się płodem. Okazuje się, że jest to całkowitą bzdurą.
Jajko to nic innego jak niezapłodniona żeńska komórka rozrodcza pokryta przez kilka warstw. W praktyce oznacza to, że jaja, które spożywamy, kura znosi bez ingerencji koguta, czyli do zapłodnienia w ogóle nie doszło. Z tego właśnie powodu czerwona plamka to na pewno nie zarodek. W takim razie, czym ona jest i czy jest bezpieczna dla organizmu?
Czym jest tajemnicza plamka krwi w jajku?
Czerwona plamka to fragment skrzepniętej krwi kury, który przedostał się do jajka podczas jego dojrzewania w wyniku uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych jajnika lub jajowodu zwierzęcia.
Okazuje się, że jest to dość naturalna sprawa, ponieważ nawet 1% wszystkich znoszonych jaj, może zawierać taką plamkę.
Skąd plamka krwi wzięła się w jajku?
Pękanie naczyń krwionośnych u kur, może mieć kilka powodów. A zalicza się do nich:
- Nieodpowiednia dieta kury (niedobory witaminy D oraz A);
- Choroby wątroby lub układu krążenia (kruchość naczyń krwionośnych);
- Koniec cyklu u starych kur;
- Znoszenie jaj przez bardzo młode kury;
- Stres oraz niehigieniczne warunki chowu tych zwierząt.
Co na temat jaj kurzych z krwią mówią badania?
Badanie 1
Sprawdzano, czy plamka krwi występująca w jajku zwiększa ryzyko wystąpienia w nim bakterii Salmonella Enteritidis.
Wynik: Występowanie plamki nie ma żadnego wpływu na większe ryzyko wystąpienia bakterii.
Badanie 2
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) jednoznacznie potwierdził, że jajka z plamką krwi nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, o ile nie są zakażone bakteriami z rodziny Salmonella.
Problem dotyczy głównie kwestii etycznych, ponieważ dla wielu osób spożywanie krwi to coś strasznego. Warto zaznaczyć, że spożywając kiełbasę czy kaszankę spożywamy o wiele więcej krwi zwierząt. Jeśli ktoś ma zatem z tym problem, wystarczy usunąć krew.
Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem?
Jeśli jednak ktoś wciąż się obawia, to aby mieć gwarancje wystarczy poddać jajka obróbce technologicznej takiej jak gotowanie czy smażenie. USDA potwierdza, że takie podejście stanowi w pełni bezpieczny model przygotowania jajka.
Podsumowanie
Po przeczytaniu tego tekstu wiesz, że jajka z krwią to sytuacja, która powtarzała się, powtarza i będzie powtarzać w przyszłości. Warto jednak uświadomić sobie, że jaja te są niegroźne dla zdrowia. Zaś ich obróbka termiczna gwarantuje smaczny i w pełni bezpieczny posiłek. Dbając o zdrowie, nie zapominaj o różnych produktach spożywczych, które z powodzeniem znaleźć możesz na stronie cosdlazdrowia.pl.
Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikdlazdrowia.pl i zapisz się na newsletter.