Jakie wartości odżywcze w sobie skrywają? I dlaczego powinny zajmować ważne miejsce w jadłospisie diety wegetariańskiej? Odpowiedzi na te pytania oraz ciekawych informacji na temat płatków drożdżowych szukaj w dalszej części tekstu.
Płatki drożdżowe są produktem spożywczym, który powstaje z nieaktywnych drożdży przy wykorzystaniu glukozy (pochodzącej najczęściej z melasy trzcinowej lub buraczanej). Posiadają one szerokie zastosowanie w kuchni, a do tego stanowią prawdziwą skarbnicę cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Są odpowiedzialne za obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi oraz za dostarczenie sporej ilości witamin z grupy B. A jakie inne, cenne właściwości skrywają w sobie płatki drożdżowe?
Płatki drożdżowe – jakie wartości odżywcze w sobie skrywają?
Oprócz tego, że płatki drożdżowe stanowią dobre źródło energii (około 380 kcal/100g), są one w stanie dostarczyć do naszego organizmu spore ilości białka (około 42,2g/100). Dodatkowo, w 100 gramowej porcji niniejszego produktu znajdziemy: blisko 4 gramy tłuszczu; 40 gramów węglowodanów i aż 21,6 gramów błonnika.
Ponadto, płatki drożdżowe skrywają w sobie:
Cenne witaminy, takie jak:
- Witamina A;
- Witamina B1 (około 6mg/100g);
- Witamina B2 (około 5,44mg/100g);
- Niacyna (około 73,6mg/100g);
- Witamina B6 (około 5,76mg/100g);
- Kwas foliowy.
Niezbędne minerały, takie jak:
- Fosfor;
- Potas;
- Sód;
- Wapń;
- Magnez;
- Żelazo;
- Cynk;
- Selen;
- Miedź.
Płatki drożdżowe – poznaj ich najcenniejsze właściwości zdrowotne
Płatki drożdżowe stanowią doskonały dodatek do wielu potraw, nie tylko ze względu na korzyści kulinarne, ale przede wszystkim zdrowotne. Regularne spożywanie niniejszego produktu może przyczynić się do wywołania wielu pozytywnych konsekwencji w organizmie człowieka. Wśród nich możemy wyróżnić:
Po pierwsze: WŁAŚCIWOŚCI KARDIOPROTEKCYJNE – płatki drożdżowe są odpowiedzialne za obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości;
Po drugie: WSPIERANIE UKŁADU ODPORNOŚCIOWEGO – za sprawą właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych są w stanie zmniejszyć ryzyko infekcji w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo, stosowanie niniejszych płatków w swojej codziennej diecie może przyczynić się do naprawy uszkodzonych komórek ciała;
Po trzecie: POPRAWA KONDYCJI SKÓRY, WŁOSÓW I PAZNOKCI – dzięki zawartości witamin z grupy B oraz biotyny, płatki drożdżowe przyczyniają się do zmniejszenia oznak starzenia się skóry oraz wzmocnienia struktury włosów i płytki paznokci;
Po czwarte: WSPARCIE LECZENIA PRZEWLEKŁYCH BIEGUNEK – płatki drożdżowe są w stanie nie tylko zmniejszyć częstotliwość uporczywych biegunek, ale również podnieść apetyt.
Płatki drożdżowe – dlaczego są tak ważne w diecie wegańskiej i wegetariańskiej?
Ze względu na bogatą zawartość witamin z grupy B, płatki drożdżowe powinny stanowić ważny element diety wegańskiej i wegetariańskiej, w których łatwo o niedobory niniejszych witamin. Dodatkowo, składnik ten jest w stanie dostarczyć do organizmu spore ilości białka, którego dowóz jest niezwykle istotny, zwłaszcza dla osób, które wyeliminowały produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojego jadłospisu.