PMS – Jak zwalczyć jego objawy przy pomocy diety?

Czym jest PMS i czy można złagodzić jego objawy przy pomocy określonych wskazań dietetycznych? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Na objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS) skarży się blisko 50% kobiet na całym świecie. I chociaż za główną przyczynę ich złego samopoczucia uznaje się wahania gospodarki hormonalnej, okazuje się, że wpływ na poprawę ogólnej kondycji kobiet w niniejszym okresie może wywierać odpowiednia dieta. Jakie są jej najważniejsze wskazania?

PMS – czym jest i jakie są jego objawy?

PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego, z ang. Premenstrual Syndrome) to zespół objawów towarzyszących kobietom na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Wśród głównych symptomów niniejszego zaburzenia możemy wyróżnić między innymi:

  • Zaburzenia emocjonalne, w tym: nieuzasadnioną agresję i gniew, ogólne rozdrażnienie, płaczliwość, wyraźne obniżenie nastroju oraz własnej samooceny;
  • Zaburzenia somatyczne, w tym: bolesność oraz nadwrażliwość piersi, wrażenie nabrzmienia i zatrzymywania się wody w organizmie, problemy związane z procesem trawienia (na przykład biegunki lub bolesne zaparcia), pojawienia się zmian skórnych, bóle stawów oraz silne bóle głowy.

Niemniej jednak, wymienione wyżej objawy stanowią tylko grupę tych najczęściej występujących spośród prawie 300 pozostałych objawów Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego.

Jakie produkty powinniśmy spożywać w celu złagodzenia objawów PMS?

W przebiegu PMS bardzo ważne jest, aby dostarczać do organizmu małe, wartościowe posiłki o regularnych porach. W niniejszych dniach najlepiej spożywać posiłki około 5-6 razy dziennie, dzięki temu możliwe stanie się utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Ponadto, w celu złagodzenia objawów Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego, powinnaś przestrzegać kilku poniższych zasad:

Po pierwsze: Białe pieczywo wymień na chleb wieloziarnisty lub razowy;

Po drugie: Do swoich posiłków wprowadź duże ilości nabiału w formie chudego twarogu, jogurtu naturalnego lub kefiru z dodatkiem świeżych owoców;

Po trzecie: Wprowadź do swojego jadłospisu orzechy i nasiona, takie jak orzechy włoskie lub ziemne oraz słonecznik;

Po czwarte: Na kilka dni przed miesiączką, postaw na dania zawierające ryby i owoce morza, na przykład: łososia, śledzie, makrele lub krewetki;

Po piąte: Zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie pojawiła się duża ilość świeżych warzyw, takich jak pomidory, szpinak i brokuły;

Po szóste: Oprócz doprowadzania do swojego organizmu odpowiednich ilości wody, zadbaj również o to, aby przygotować sobie napar ziołowy (na przykład z mięty, melisy lub rumianku).

PMS – Jakich produktów powinniśmy unikać?

Jeśli chcesz uniknąć zaostrzenia objawów związanych z przebiegiem Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego, powinnaś na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki zrezygnować ze spożywania wymienionych poniżej napojów oraz pokarmów.

Po pierwsze: ogranicz napoje, takie jak: mocna kawa i herbata, alkohol oraz napoje gazowane;

Po drugie: zrezygnuj z ostrych przypraw oraz nadmiernych ilości soli;

Po trzecie: ogranicz spożywanie białego pieczywa, żółtego sera, roślin strączkowych (w tym fasoli oraz bobu), jak i kapusty;

Po czwarte: zrezygnuj z potraw smażonych oraz takich, które zawierają duże ilości tłuszczu. Zamiast tego wybieraj dania gotowane na parze lub pieczone w piekarniku.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.