Popękane naczynka krwionośne to problem estetyczny, który dotyczy wielu osób. Tego typu zmiany skórne często występują na twarzy, przez co są widoczne na pierwszy rzut oka. Ich usunięcie jest możliwe tylko przy zastosowaniu specjalistycznych metod. Na szczęście medycyna estetyczna dysponuje procedurami, które pomagają szybko i skutecznie rozwiązać ten problem. Po jakim czasie widać efekty zabiegu?
Czym są i skąd się biorą popękane naczynka?
Popękane naczynka, nazywane również teleangiektazjami lub pajączkami naczyniowymi, to niewielkie, nieestetyczne zmiany, które pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry. Najczęściej występują na twarzy, szczególnie w okolicach nosa i na policzkach, a także na nogach.
Pęknięcia naczyń krwionośnych mogą być wtórne (nabyte) lub pierwotne (wrodzone). Inna klasyfikacja dotyczy ich kształtu i struktury. W tym podziale wyróżniamy teleangiektazje liniowe, drzewkowate, pajączkowate i guzkowe.
Przyczyny pękania naczynek krwionośnych mogą być różne. Należą do nich przede wszystkim predyspozycje genetyczne, ale także zmiany hormonalne czy nadmierna ekspozycja na słońce lub bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Wpływ na występowanie problemu mogą mieć również choroby, takie jak trądzik różowaty czy nadciśnienie tętnicze.
Medycyna estetyczna oferuje skuteczne metody leczenia pajączków naczyniowych, które pomagają w likwidacji nieestetycznych zmian. Najpopularniejszym zabiegiem z tego zakresu jest laserowe zamykanie naczynek, które umożliwia precyzyjne oddziaływanie na uszkodzone naczynka, bez negatywnego wpływu na okoliczne tkanki.
Jak przebiega zamykanie naczynek?
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy zamykanie naczynek wykonujemy przy pomocy 4 skutecznych i nowoczesnych metod. Należą do nich:
- elektroterapia – terapia prądem,
- kriochirurgia – zamrażanie zmiany podtlenkiem azotu lub ciekłym azotem,
- laseroterapia – terapia światłem,
- skleroterapia – chemiczne zamykanie naczynek (wykonywane tylko na kończynach).
W przypadku zmian uwidaczniających się na twarzy najczęściej stosuje się laseroterapię. Procedura polega na precyzyjnym niszczeniu ścian uszkodzonych naczyń krwionośnych przy pomocy wiązek światła laserowego, które są emitowane przez głowicę specjalistycznego urządzenia. Laser rozpoznaje hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi, i na tej podstawie lokalizuje miejsca, które mają zostać poddane działaniu światła i ciepła. Jednocześnie nie uszkadza sąsiadujących z popękanymi naczynkami tkanek, ograniczając ryzyko skutków ubocznych.
Przed samym zabiegiem przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, który ocenia stan skóry pacjenta i wyklucza przeciwwskazania do zastosowania lasera. Następnie dobiera odpowiednie narzędzia (rodzaj lasera, długość wiązki), dostosowując ich parametry do indywidualnych potrzeb danej osoby.
Warto wiedzieć, że laseroterapia pomaga nie tylko w leczeniu zmian naczyniowych. Innymi zastosowaniami laserów różnego typu są m.in usuwanie przebarwień oraz zmniejszanie widoczności blizn i rozstępów.
Po jakim czasie widać efekty zamykania naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy to zabieg medycyny estetycznej, którego pierwsze efekty są widoczne od razu po jego wykonaniu. Stabilizują się one przez kolejnych kilka dni, a niekiedy, dla osiągnięcia optymalnych rezultatów, wymagane jest powtórzenie procedury.
Plan zamykania naczynek krwionośnych przygotowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. W zależności od liczby zmian, a także ich rodzaju oraz rozległości obszaru, na którym występują, zwykle konieczne jest wykonanie od 1 do 3 sesji laseroterapii. Zalecane odstępy pomiędzy jedną a drugą wizytą w gabinecie są określane przez lekarza medycyny estetycznej i najczęściej wynoszą kilka tygodni.
Zastanawiasz się, czy laserowe zamykanie naczynek jest odpowiednim zabiegiem dla Ciebie? Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy oferuje wizyty konsultacyjne, w czasie których możesz spotkać się ze specjalistami oraz zadać im nurtujące Cię pytania i rozwiać swoje wątpliwości. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!