Podstawy treningu biegowego

Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak zacząć? Nie chcesz robić tego chaotycznie i bez przemyślenia, a jednak zastanawiasz się, jakie są podstawy takiego treningu i jak go należy rozplanować, na co zwrócić uwagę? Przychodzimy z pomocą i naszym krótkim, ale bardzo rzeczowym poradnikiem na temat treningu biegania.

podstawy treningu biegowego

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Określ swój cel.

Jak każdy trening, także i ten biegowy powinien być dla Ciebie drogą do pewnego określonego, mierzalnego celu. Bez jego wyrażenia pozbawiasz się motywacji już na początku, ponieważ sport bez elementu celowości i bez możliwości określenia, na ile trening pomaga w przybliżeniu się do wymarzonego miejsca, traci na atrakcyjności. Zastanów się, co mają na celu Twoje treningi biegowe:

Poprawienie kondycji i wydolności,

Schudnięcie i poprawienie parametrów zdrowotnych (np. zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi),

Rozpoczęcie regularnych startów w biegach lub nawet maratonach i więcej,

Polepszenie relacji z bliskimi lub znajomymi poprzez wspólną zajawkę…

Ile osób, tyle różnych celów. Natomiast od celu z kolei zależy rozplanowanie treningu i jego przeprowadzanie. Ważne jest, by pamiętać, że cel musi być dokładnie określony i możliwy do zmierzenia. Samo podjęcie decyzji o schudnięciu nie wystarczy – trzeba określić, ile kilogramów i w jakim okresie pragniemy zrzucić. Tylko wtedy będziemy mogli obserwować swoją drogę do konkretnego celu. Co jest istotne, zanim zaczniemy treningi, ale gdy już mamy określony cel treningowy?

  1. Odwiedziny u lekarza.

Rozpoczynając jakiekolwiek treningi w dowolnej dyscyplinie, warto przed nimi udać się na konsultację do specjalisty (np. lekarza rodzinnego, ale też można wybrać się do ortopedy czy do fizjoterapeuty), który określi, na ile nasz organizm podoła reżimowi treningowemu. Specjalista pomoże w ukierunkowaniu treningu, wskaże ewentualne słabe czy mocne strony organizmu, dzięki czemu tym lepiej będzie można dobrać optymalny trening. Tym bardziej, jeśli masz powyżej 35 lat, dokuczają Ci (bądź dokuczały) pewne choroby i chcesz mieć pewność, że swoje biegowe cele będziesz osiągać bez uszczerbku na zdrowiu.

jak zacząć biegać

  1. Ekwipunek treningowy.

Gdy już masz cel i wiesz, że możesz do niego dążyć bezpiecznie, to czas przygotować się do biegania w kontekście ekwipunku. Oczywiście – biegać „każdy może” i wydaje się, że nie trzeba do tego specjalnego ubrania, butów, akcesoriów. Ale jeśli podchodzisz do tego poważnie, to warto zainwestować przynajmniej w przeznaczonego do tego celu buty. To one mogą sprawić, że albo pokochasz bieganie, albo – jeśli będą źle dobrane albo wcale nie dostosowane do biegów – skutecznie Cię od tego sportu odciągną. Buty biegowe mają zamortyzować stopę, chronić zarówno ją, jak i cały aparat ruchu przez kontuzjami, a do tego mają zapewnić dobrą przyczepność do podłoża. Tego nie zrobią zwykłe trampki. W zależności od celu i miejsca, w którym zaczynasz swoją przygodę z bieganiem (to metafora doświadczenia sportowego) – przydadzą Ci się nieco inne buty, dlatego warto zgłosić się po pomoc w doborze na przykład w sklepie z ubraniami sportowymi.

Na początek nie potrzebujesz specjalnej odzieży, ale pamiętaj, że im lepiej przygotujesz się pod tym względem do warunków panujących tam, gdzie będziesz trenować – tym lepiej będą Ci szły treningi i nic nie będzie Cię rozpraszało.

  1. Podstawowe zasady treningu.

– pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem i stretchingu po nim, w tym bardzo istotne jest, by podczas rozgrzewki rozluźnić staw skokowy stopy – robi się to poprzez krążenia stóp,

– w trakcie biegu zachowaj prawidłową postawę – wyprostuj kark oraz plecy, patrz przed siebie,

– zadbaj o dietę – zainteresuj się swoim zapotrzebowaniem na energię, najlepiej odwiedź dietetyka, by pomógł Ci na początku przygody z bieganiem i odpowiednio dobrał menu,

– pamiętaj o nawodnieniu przed, po i w trakcie treningu, zawsze miej ze sobą wodę,

– nie ścigaj się z innymi, pamiętaj, że bieganie ma być dla Ciebie zabawą, drogą do lepszego samopoczucia, wysokiej wydolności organizmu i nigdzie nie musisz się spieszyć – ważne, by z treningu na trening pokonywać swoje słabości i przekraczać granice – nie granice innych.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.