Pokrzywa i jej niezwykłe właściwości – poznaj najważniejsze z nich!

Pokrzywa od wieków znana jest ze swoich niezwykłych właściwości, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kosmetyce. Gdzie szukać niniejszej rośliny i w jakiej formie ją spożywać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Mimo, iż pokrzywa zwyczajna w świadomości większości z nas istnieje jako polny chwast, coraz częściej spotykamy się z opiniami dotyczącymi jej dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Okazuje się bowiem, że liście młodej pokrzywy skrywają w sobie niezliczoną ilość cennych dla organizmu witamin oraz składników mineralnych, które między innymi wzmacniają naszą odporność oraz regulują procesy trawienne. Jakie inne właściwości zdrowotne kryje w sobie ta niezwykła roślina?

Pokrzywa – właściwości i zastosowanie w lecznictwie

Swoje właściwości lecznicze pokrzywa zawdzięcza zawartym w korzeniach oraz liściach składnikom mineralnym i witaminom, wśród których możemy wyróżnić między innymi:

  • Witaminy A, C, E oraz K;
  • Składniki mineralne, w tym: wapń, krzem, magnez i żelazo;
  • Kwasy, takie jak: kwas masłowy, kumarowy, szczawiowy, linolowy, fosforowy oraz glikolowy;
  • Antyoksydanty;
  • Sterole;
  • Flawonoidy; oraz
  • Histaminę.

Dzięki powyższym składnikom bioaktywnym, pokrzywa doskonale wpływa na poprawę funkcjonowania naszego organizmu. Na podstawie wieloletnich badań oraz doświadczeń zaobserwowano, iż ta niepozorna roślina nie tylko wzmacnia nasz organizm, ale również:

  • Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne;
  • Zmniejsza dolegliwości bólowe;
  • Wspomaga organizm w procesie walki z alergiami;
  • Działa oczyszczająco na układ moczowy, a co za tym idzie wspomaga funkcjonowanie naszych nerek;
  • Reguluje procesy trawienne poprzez pobudzenie wydzielania soków żółciowych;
  • Wspomaga produkcję czerwonych krwinek; oraz
  • Wzmacnia układ kostny i wspomaga proces zrastania się złamań nabytych w wyniku urazu.

Pokrzywa – zastosowanie w kosmetyce

Oprócz wspomagania czynności organizmu, pokrzywa wpływa również na poprawę wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci. Przyjmowana w odpowiednich dawkach, wzmacnia korzenie włosów, a co za tym idzie zapobiega ich wypadaniu. Ponadto, pokrzywa odpowiedzialna jest za usuwanie nadmiaru wody z organizmu, przez co jest w stanie zmniejszyć opuchliznę powiek oraz kostek i dłoni. Natomiast ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, niniejsza roślina znajduje swoje szerokie zastosowanie w leczeniu trądziku oraz innych stanów zapalnych w obrębie skóry człowieka.

Pokrzywa – przepisy i zastosowanie w kuchni

Ze względu na swój charakterystyczny smak oraz bogactwo składników mineralnych, pokrzywa znajduje zastosowanie również w sztuce kulinarnej. Młode liście niniejszej rośliny doskonale odnajdują się w sałatkach oraz zupach, a dodatkowo mogą pełnić rolę przyprawy, która dobrze komponuje się z czosnkiem niedźwiedzim. Liście pokrzywy przyrządzić możemy podobnie jak szpinak. Doskonale smakują one zarówno w formie placuszków, farszu do naleśników, jak i sosu do makaronu. Ponadto, pokrzywa często spożywana jest w formie naparu z suszonych liści lub soku.

Pokrzywa – gdzie jej szukać?

Mimo, iż pokrzywę z łatwością możemy znaleźć na polskich łąkach oraz przydrożach, w celach leczniczych lub spożywczych bezpieczniej jest wykorzystać roślinę pochodzącą z własnych hodowli. Niemniej jednak, w sklepach ze zdrową żywnością bez trudu możemy również nabyć gotowe produkty, takie jak sok z pokrzywy, czy herbata z suszonych liści.

Pokrzywa – przeciwwskazania do stosowania

Przed spożywaniem pokrzywy w nadmiernych ilościach powinny wzbraniać się osoby zmagające się z chorobami narządów rodnych oraz zaburzeniami czynności nerek. Ponadto, niniejsza roślina może wykazywać negatywne konsekwencje zdrowotne u pacjentów walczących z problemem cukrzycy lub nadmiaru żelaza.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.