Poznaj 5 domowych sposobów na spękane pięty!

Jak sobie radzić z problemem pękających pięt? I czy istnieją domowe sposoby pielęgnacji, dzięki którym nasze stopy zyskają młody wygląd? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Problem spękanych pięt dotyczy wielu z nas. I chociaż może nam się wydawać, że niniejsza dolegliwość związana jest głównie z defektem estetycznym, w istocie okazuje się, że spękane pięty mogą podnosić ryzyko wystąpienia zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych reakcji zapalnych. Dlatego też, już w momencie pojawienia się pierwszych objawów, konieczne jest przedsięwzięcie odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Dlaczego nasze pięty pękają?

Chociaż spękane piety z pozoru wydają się nam być błahym problemem, okazuje się, że mogą stanowić one objaw niektórych nieprawidłowości zachodzących w ciele człowieka. Niemniej jednak, wśród najczęstszych przyczyn występowania niniejszej dolegliwości możemy wyróżnić:

Po pierwsze: noszenie nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia;

Po drugie: nadwagę i otyłość;

Po trzecie: niedobór witamin w organizmie związany ze stosowaniem nieodpowiedniej, ubogiej w minerały diety;

Po czwarte: niektóre choroby przewlekłe, wśród których możemy wyróżnić:

  • Cukrzycę typu I oraz II;
  • Choroby tarczycy (w tym chorobę Hashimoto);
  • Przewlekłe choroby nerek.

Po piąte: Nieodpowiednią pielęgnacje pięt.

Sposób na pękające pięty nr 1. Maseczka z oleju kokosowego

Jakich składników potrzebujesz?

Jak przygotować i stosować maseczkę z oleju kokosowego?

Wszystkie wymienione wyżej składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na stopy (ze szczególnym uwzględnieniem pięt). Następnie nałóż czyste skarpetki i połóż się spać. Po przebudzeniu spłucz dokładnie stopy dużą ilością wody. Jeśli Twoje pięty tego wymagają, niniejszy zabieg powinieneś powtarzać każdego dnia, aż do momentu, w którym staną się gładkie i miękkie.

Sposób na pękające pięty nr.2 Peeling z płatków owsianych

Jakich składników potrzebujesz?

Jak przygotować i stosować peeling z płatków owsianych?

W szklanej lub plastikowej miseczce dokładnie wymieszaj płatki z olejem. Następnie nałóż masę na skórę pięt i wykonaj przy jej pomocy kilkuminutowy masaż. Pozostaw maseczkę na kolejne 10-15 minut, a następnie spłucz ją dokładnie przy pomocy letniej wody. Niniejszy zabieg powinieneś stosować przynajmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej przed pójściem spać.

Sposób na pękające pięty nr 3. Kąpiel dla stóp z dodatkiem siemienia lnianego

Jakich składników potrzebujesz?

Jak przygotować i stosować kąpiel z siemienia lnianego?

Szklankę nasion siemienia lnianego zalej 2 litrami wrzącej wody. Miskę odstaw na około 15-20 minut, a następnie zamocz w niej swoje stopy. Mocz pięty tak długo, aż skóra na nich stanie się bardzo miękka. Następnie usuń nadmiar naskórka przy pomocy pumeksu i opłucz stopy strumieniem letniej wody.

Sposób na pękające pięty nr 4: Okłady z aloesu

Jakich składników potrzebujesz?

  • Około 3-4 łyżek BIO soku z aloesu;
  • Kilka dużych gazików lub kawałek, czystego materiału.

Jak przygotować i stosować okłady z aloesu?

Nasącz odpowiednią ilością aloesu przygotowaną wcześniej gazę lub kawałek materiału. Następnie nałóż gazę na pięty i włóż czyste skarpetki. Okład pozostaw na spękanych piętach przez minimum 1 godzinę lub pozostaw na całą noc.

Sposób na pękające pięty nr 5. Kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu

Jakich składników potrzebujesz?

Jak przygotować i stosować kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu?

Do plastikowej miski wlej około 1,5 litra ciepłej wody, a następnie dodaj do niej odpowiednią ilość chlorku magnezu. Mocz stopy w misce przez około 15-30 minut, a następnie opłucz je strumieniem chłodnej wody. Taki zabieg z powodzeniem możesz wykonywać 2, a nawet 3 razy w tygodniu.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.