Poznaj najczęstsze przyczyny wzdęć – sprawdź, czego musisz unikać!

Problem wzdęć to dolegliwość, która dotyka wielu ludzi – zwykle tych, którzy żyją w pośpiechu i nie odżywiają się prawidłowo. Problem nadmiernych gazów może również być wynikiem stanów chorobowych, takich jak np. nietolerancja pokarmowa (na gluten, laktozę), albo zapalenie trzustki.

Jakie produkty wywołują wzdęcia?

Nadmierna produkcja gazów może zostać wywołana spożywaniem zbyt tłustych potraw lub tych z dużą zawartością błonnika. Związana jest też z sięganiem po duże porcje na raz, z jedzeniem w pośpiechu, albo piciem napojów gazowanych. Wiele osób cierpiących na przewlekłe bóle brzucha rezygnuje z aktywności fizycznej.

Co wywołuje wzdęcia?

– Kawa: pita bez wcześniejszego spożycia posiłku może być przyczyną bólu jamy brzusznej i powstawania wzdęć. Nie każdy wie o tym, że kawa pobudza trawienie, a może też wywołać efekt przeczyszczający. Kawoholicy powinni stanowczo ograniczyć spożywanie kawy do jednej filiżanki dziennie. Jeśli dodatkowo cierpimy na nietolerancję laktozy, połączenie kawy z mlekiem może okazać się „wybuchowa” w skutkach…

– Warzywa: fasolka, kapusta i cebula, choć smaczne i bogate w cenne witaminy i błonnik obfitują też w skrobię. Zarówno skrobia, jak i węglowodany występujące w warzywach wpływają negatywnie na pracę układu trawienia, który nie jest w stanie całkowicie strawić tych składników.

– Cukierki: ssanie cukierków powoduje, że do jelit dostaje się nadmiar powietrza, przez co wytwarza się charakterystyczne bulgotanie w przewodzie pokarmowym. Substancje używane do produkcji tych słodyczy np. mannitol lub sorbitol w dużych dawkach wywołują wzdęcia i biegunki.

– Gumy do żucia: mimo zapewnień, że nie zawierają cukru podobnie, jak w przypadku cukierków, w skład takich gum wchodzi słodzik o nazwie sorbitol. Pobudza on pracę jelit, a spożyty w dużych porcjach powoduje bóle brzucha lub biegunki.

– Ziemniaki: tak popularne warzywa, które na pierwszy rzut oka wydają się całkiem bezpieczne, są źródłem skrobi ziemniaczanej, która nie zawsze zostaje dobrze strawiona. Kiedy dostaje się do jelit wywołuje wzdęcia, przez produkcję gazotwórczych bakterii. Podobna sytuacja wystąpi w przypadku makaronów, które także zawierają skrobię.

Napoje gazowane: są źródłem dwutlenku węgla i cukru. To za sprawą tych składników w żołądku powstają gazy i uczucie wzdęcia.

Jak zminimalizować uczucie wzdęcia?

  1. Jedz częściej posiłki, starając się rozłożyć je na 5 małych w ciągu całego dnia, w zamian za 3 obfite.
  2. Unikaj jedzenia w pośpiechu.
  3. Przegryzaj dokładnie każdy kęs.
  4. Zmień dietę, unikaj potraw wywołujących wzdęcia.
  5. Doprawiaj posiłki przyprawami takimi jak czosnek lub imbir, które zmniejszają produkcję gazów.
  6. Pij herbaty ziołowe z mięty, kopru włoskiego albo kolendry.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.